Açlık sınırı asgari ücreti solladı

Şubat ayı açlık ve yoksulluk araştırma sonuçlarını değerlendiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Açlık sınırının 3 bin 313 lira olan ülkemizde neredeyse 10 milyon asgari ücretli ve aileleri açlık sınırının altına yaşamaya mahkum” dedi

Açlık sınırı asgari ücreti solladı
25 Şubat 2021 - 18:07
  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk araştırmasının Şubat 2021 raporları açıkladı. Verileri yorumlayan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için yapması gereken gıda harcamasının 3 bin 313 liraya yükseldiğini söyledi. Başkan Balık, “Gıda fiyatlarında son aylarda yaşanan hızlı fiyat artışı dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını, diğer bir ifadeyle açlık sınırını 3 bin 313 liraya kadar çıkardı. Gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 153 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 466 lira oldu” diye konuştu. Balık, “Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk iki ayında 279 lira artış yaşandı. Yıllık artış ise bin 524 lira oldu” dedi.

  Dört kişilik bir aile nasıl yaşayacak?
  Balık, “Açlık sınırı bu yılın ilk iki ayında 167 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise112lira arttı. Alkollü içki ve sigara hariç tutularak hesaplanan gıda dışı harcama miktarı ise 7 bin 620 lira oldu. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da ocak-şubat aylarında toplam 279 liralık artışla 11 bin 1466 liraya (alkollü içki ve sigara hariç 10 bin 933 liraya) yükseldi” diye bilgi verdi. Başkan Balık, “Şubatta açlık sınırı yetişkin bir erkek için 952 lira, yetişkin bir kadın için 762 lira, çocuk için 571 lira ve genç için de bin 128 lira oldu” dedi. Mehmet Balık, “Diğer açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarından farklı olarak, yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da şubatta, 8 bin153 liraya çıktı” dedi.

  Gelir artmıyor harcamalar artıyor
  Başkan Balık, et, süt yoğurt, peynir, taze meyve fiyatların artışının dört kişilik bir ailenin açlık sınırının artmasına neden olduğunu kaydetti. Balık, “Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre sağlıklı beslenebilmek için şubatta et-yumurta için harcanması gereken para bir önceki aya göre 8 lira, ilk iki ayda 13 lira ve son bir yılda ise 152 lira artarak 936 liraya yükseldi. Kuru bakliyat için yapılması gereken harcama önceki 3 lira azaldı, geçen yılın aynı ayına göre ise bir liralık artışla 83 lira oldu” diye bilgi verdi. Başkan Balık, süt, yoğurt ve peynir için yapılan harcamanın bir önceki aya 20 lira artığı bilgisini paylaşarak, “Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama geçen yılın şubat ayına göre ise 136 lira artarak 800 liraya yükseldi. Taze meyve harcaması için ayrılması gereken para şubatta42 lira, son bir yılda ise 9 lira artarak 301 liraya yükseldi” diye konuştu.

  Her şey ateş pahası
  Başkan Balık, dört kişinin yapması gereken sebze harcamasının parasal tutarının şubatta 24 lira, son bir yılda 18lira azalarak 331 liraya indiğini kaydetti. Yapılan hesaplamaları değerlendiren Başkan Balık, “Şubatta 454 lirada kalan dört kişilik ailenin ekmek, un ve makarna için bir ayda yapması gereken harcamada son bir yıllık dönemde ise 76 liralık artış yaşandı. Pirinç ve bulgur harcamaları şubatta değişmedi ancak son bir yılda 14 lira artarak 87 lira oldu. Sıvıyağa yapılması gereken harcama şubatta2 lira artarken, son bir yılda ise 16 lira artarak 69 liraya çıktı” dedi. Balık, “Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da şubatta32 lira artarak 197 lirayı bulurken, son bir yıllık artış ise 25 lira oldu. Aynı ailenin zeytin için yapması gereken harcama da değişmedi ve 55 lirada kaldı” diye bilgi verdi.

  Vildan Çalcı KARA 
Bu haber 637 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum