'Ahilik rehber niteliğinde'

Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Esat Esmeray, “Milli birlik ve beraberliğimizin her zaman en büyük teminatlarından birisi olan ahilik kültürü önemli bir rehber niteliğindedir” dedi.

'Ahilik rehber niteliğinde'
16 Eylül 2020 - 04:00
Ahiliğin, Türk-İslam tarihinde önemli yeri olduğunu belirten Esmeray, ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite, standart, tüketici hakkı, sosyal dayanışma ve arabuluculuk gibi birçok kavramın asırlar önce Anadolu topraklarında "ahilik teşkilatı" çatısı altında hayata geçirildiğine dikkati çekti.
 
“Ahilik Haftası ile ahilik kültürümüz yeniden tazelenecek, ticari hayatımızın temelinde yer alan bu kültür ile kardeşlik, birlik, beraberlik ve dayanışma duygularımız yeniden pekişecektir” diyen Esat Esmeray, “Ahilik geleneğini yaşatmak, toplumun huzur ve mutluluğunu esas alan bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası bu yıl 33’üncü kez kutlanacak. Odaların, borsaların ve meslek birliklerinin temelini oluşturan Ahilik teşkilatı tarihimizde görülen örnek kuruluşlardandır. Ahilik, sadece bizim insanımızın değil bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir. Bu kültürü tarihimizin derinliklerine hapsetmek değil, Ahilik sistemini anlamak, anlatmak ve hep beraber yaşamak tüm esnaf, sanatkar ve iş insanlarımızın ortak amacı olmalıdır. Malatya’mızın Ahilik değerlerinden beslenen önemli şehirler arasında olduğunu biliyoruz. Özellikle ilimizde meydana gelen deprem ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 pandemisi sonrası yaşanan ekonomik sıkıntıların bertaraf edilmesinde esnaf, sanatkar, tüccar ve iş insanlarımızın Ahilik kültürü ile dayanışma içerisinde olması daha da önem arz ediyor. Ahi Evranı Veli’yi anmak ve onun ilkelerini yaşatmak amacıyla tüm esnaf, sanatkar, tüccar ve iş insanlarımızın Ahilik haftasını kutluyor, tarihimizde de olduğu gibi birlik ve dayanışma içerisinde hareket etmenin devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Mehmet ÖZCAN
Bu haber 21256 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Esat ESMERAY
    10 ay önce
    Antalya Hilal Gazetesine Gönülden Teşekkürlerimi Sunuyorum.Ahilik Birliktelik,bütünlük,kardeşlik demektir.Antalya Kültür Memur-Sen olarak Ahilik haftanız hayırlı olsun.