Antalyalılara İsveç Anlatılacak

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu tarafından hazırlanan İsveç A-Ö Fotoğraf Sergisi, Aydın Kanza Parkındaki sergi alanında 5 Temmuz itibariyle açıldı.

Antalyalılara İsveç Anlatılacak
06 Temmuz 2021 - 13:22
ÖZEL HABER

İsveç kültürünü Antalyalılara tanıtmak için Muratpaşa Belediyesine ait Aydın Kanza Parkında fotoğraf sergileneceğini belirten Antalya İsveç Fahri Konsolosu Nil Sağır, “Bir hafta süre ile İsveç kültürü ile ilgilenen Antalyalıları sergimize bekliyoruz” dedi.

İSVEÇ’E ÖZGÜ KELİMELER SERGİLENECEK
Sergi hakkında bilgi veren Nil Sağır, fotoğraflarda İsveç alfabesindeki her bir harf için İsveçlileri temsil edecek özgü bir kelime seçildiğini dile getirdi. Sağır, sergide fotoğrafların yanında görülecek olan kelimelerin, Antalyalıların İsveç’teki hayatı anlamaları için yardımcı olmak üzere oluşturulduğunu söyledi.

Sağır, “Dil bir ülkenin kültürüne giriş kapısı, sözlüğü ise toplumunun bir aynasıdır. İsveç alfabesi, 26’sı Latin alfabesinden ve gerisi İsveç’e özgü olan Å, Ä ve Ö harflerinden olmak üzere, toplamda 29 harften oluşur. Sergimizde, İsveç alfabesinin her bir harfi için İsveç ve İsveçlileri temsil eden bir kelime seçtik. Allemansrätt’ten Ö'ye, sergide göreceğiniz kelimeler İsveç’teki hayatı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Selahaddin AKIN
Bu haber 238 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum