Atamaya sendika tepkisi

Antalya Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Eğitim-Sen önceki dönem Şube Başkanı A.Kadir Öztürk’e küfür ve hakaret etmekten hapis cezası almış ve tazminat ödemeye mahkûm edilmiş olan Yakup Hoplar’ın Muratpaşa İlçesine İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasına tepki gösterdi.

Atamaya sendika tepkisi
05 Ağustos 2022 - 15:45

GENÇLERİN EMEKLERİ KAYIRMACI SİSTEM YÜZÜNDEN YOK OLUYOR

Başkan Sönmez, basın açıklamasının konusuna değinmeden önce ÖSYM’nin yaptığı KPSS sınav sorularının başka bir yayınevinde yayınlanmasına da tepkisini gösterdi. Yeni bir öğretim yılı yaklaşırken hala ülkeyi yöneten iktidarın liyakatsiz atamaları sebebiyle öğrencilerin haklarının yendiğini ve iktidar yüzünden umutlarının tükendiğini dile getiren Başkan Sönmez, ‘’2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala ne yazık ki genelde ve yerelde skandallar ve liyakata uygun olmayan atamalar gündemimizi meşgul etmektedir. ÖSYM’nin yaptığı KPSS sorularının aynısının bir yayınevinin yayınlarında yer alması ve arkasından ÖSYM Başkanının görevden alınması, Devlet denetleme kurulu müfettişlerinin savcılığa suç duyurusunda bulunması ile birlikte yeni bir boyuta evrilmiştir. Ülkeyi yönetenlerin gerçekleştirdiği liyakatsiz atamalarla kurumları çalışamaz hale getirdikleri, atılan her adımda adaletsizliklerin yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz.  Yüzbinlerce gencin emeklerini heba eden bir avuç liyakatsiz, kayırmacı, partizanca tutum içerisinde olan kişiler gençlerin geleceklerini, umutlarını yok etmektedirler.’’ ifadelerini kullandı.

 MAHKEME TARAFINDAN CEZALANDIRILDI

Liyakatsiz atamaların sadece merkezi düzeyde yaşanmadığını bu gelişmelerin benzerlerinin yereller de yaşandığını vurgulayan Eğitim-Sen Başkanı Sönmez, liyakatsiz sistem yüzünden getirilen Milli Eğitim Müdürlerinin bir eğitimci olarak örnek olmaları gerekirken küfür ve hakaret yoluna baş vurduklarını açıkladı. Sönmez, ‘’Son dönemde Antalya ilinde İlçe Milli Eğitim Müdürleri değişiklikleri yaşanmaktadır. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen atamalar sonucunda Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Erdem Kaya bu görevinden alınmış ve yerine Kepez İlçe Milli eğitim Müdürü Yakup Hoplar atanmıştır. Yakup Hoplar daha önce Konyaaltı İlçe Milli Eğitim Müdürü iken o dönem Eğitim sen Antalya Şube Başkanı olan A.Kadir Öztürk’e makamında küfür ve hakaret etmiş ve bu fiilinden dolayı hapis cezasına çarptırılmış. Ayrıca önceki dönem şube başkanımız A.Kadir Öztürk’e 5 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bunlar bir iddia değil mahkeme tarafından tespit edilmiş ve cezalandırılmış suçlardır.’’ şeklinde konuştu.

AKILLARDA BİNLERCE SORU VAR  

Gerekli devlet dairelerine şikayette bulunacaklarını daha önce mahkeme tarafından para cezasına ve küfür ve hakaretleri yüzünden fiilen hapis cezasına çarptırılmış Yakup Hoplar’ın nasıl kademe kademe ilçe değiştirerek atamasının yapıldığı Eğitim-Sen Başkanı Sönmez’in ve Eğitim-Sen yöneticilerinin aklında büyük bir soru işareti yaratmakta. Başkan Sönmez, ‘’Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya hangi gerekçelerle görevinden alınmış ve Muratpaşa ilçesinde Milli Eğitim Müdürü değişikliğine ihtiyaç duyulmuştur. Sinkaflı küfür ve hakareti mahkeme tutanaklarına geçmiş ve ceza almış olan bir kişi hangi nedenle Aksu’dan Kepez’e oradan da Muratpaşa’ya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanmaktadır? Eğitim-Sen’e ve Eğitim-Sen yöneticilerine küfretmek, hakaret etmek ödüllendirmek için bir kriter midir Topluma, öğrencilerimize davranışları ile örnek olması gereken bir İlçe Milli Eğitim Müdürünün bu kabul edilemez davranışına karşın sürekli atamalarda ödüllendirilmesi hangi milli eğitim mevzuatı ile izah edilmektedir? Eğitimin devasa sorunları varken bu sorunları çözmek yerine liyakatsiz kadrolaşma uğraşı içerisinde olmak gençlerimize, çocuklarımıza haksızlık değil midir?’’ dedi.

KAMU KADROLARI SİYASAL YAKINLIKLARLA OLUŞTURULUYOR

İktidarın yıllardır kamu istihdamında liyakat yerine, siyasal-ideolojik yakınlık, sadakat ve yandaşlık ilişkilerine göre istihdam uygulamalarını benimsediğini bildiğini dile getiren Başkan Sönmez, ‘’Bu yöntemlerle eğitimin sorunları çözülemez. Bu yaklaşımla eğitimde başarı olmaz. Bu atamalarla eğitimde çalışma barışı ortadan kalkar. Yakup Hoplar’ın Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanması ile ilgili kararın hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı, hangi yetenekten doğru bu atamanın yapıldığı izaha muhtaçtır. Eğitim sen olarak bir kez daha vurguluyoruz Yakup Hoplar küfür ve hakaretten dolayı hapis cezası almış ve tazminat ödemeye mahkum edilmiştir. Bu davranışı ile liyakatten yoksun olduğunu göstermiştir.  Bu nedenle ödüllendirmeyi değil müdürlük görevinden alınmayı hak etmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınmalıdır.’’ açıklamalarında bulundu.
HABER MERKEZİ

Bu haber 54 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum