AÜ Teknokent Kordon Kanı Bankası'nda saklanan kordon kanları, iki hastaya şifa oldu

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Teknokenti'nde faaliyet gösteren kordon kanı bankası ve doku-hücre üretim merkezindeki kordon kanları, iki hastaya şifa oldu.

AÜ Teknokent Kordon Kanı Bankası'nda saklanan kordon kanları, iki hastaya şifa oldu
09 Şubat 2021 - 11:13
Kemik iliği nakli tedavisinde kullanılan kordon kanlarından biri Adana'da Diamond- Blackfan anemili 11 yaşındaki kız hastaya nakledilirken, diğeri İstanbul'da talasemi majorlü (Akdeniz anemisi) 3 yaşındaki hastaya nakledildi. Merkez sorumlusu Dr. Durmuş Burgucu, "Aynı anda iki şehirde bu organizasyonun yapılması son derece güç. Fakat ekibimiz pandemi koşullarında büyük özveri ile kemik iliği nakil merkezleri ile uyumlu bir çalışma gerçekleştirdi" dedi.


2 YIL ÖNCE ALINAN KORDON KANI


Dr. Burgucu, "İki hastamızda kullanılan kordon kanları 2 yıl önce kardeşlerinden alınan kanlar. Bazı durumlarda kordon kanı ile birlikte kemik iliğinden de hücre toplanabilmektedir. Bu tür nakillere kombine nakiller denilmektedir. Genellikle kordon kanı toplanan kardeşin 2 yaşına kadar büyümesi beklenir. Bunun amacı ihtiyaç halinde kardeşlerden kemik iliği de toplanabilmesidir. Doğum esnasında alınan kordon kanları, eksi 196 santigrat derecede uzun yıllar saklanabilir. Bugünkü verilere göre 23,5 yıl güvenli bir şekilde saklanabilir. Saklama işlemi sıvı azot içinde özel tanklarda yapılır" dedi.


NAKİL KÜLTÜRÜ VE BİRİKİMİ


Akdeniz Üniversitesi nakil kültürü ve birikiminin dünyada sayılı merkezde olduğunu vurgulayan Dr. Burgucu, "Doku, organ ve kemik iliği nakillerinde önemli bir merkez olan üniversitemizde, kök hücre ve diğer hücresel tedavi alanında elimizden gelenin en iyisini vermek için gayret ediyoruz" dedi.
DHA
Bu haber 1718 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum