AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Yaşanan ekonomik zorluktan etkilenen bir kesim de özel eğitim kurumları, dershaneler. İçinde bulunduğumuz koşullarda dershanelerin ne gibi sıkıntılar yaşadığına dair, Antalya'da özel eğitim kurumu yetkilisi bir vatandaş ve özel eğitim kurumunda görev yapan Ali Çetin yaşadığı sıkıntıları anlattı.

AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORLAR!
14 Temmuz 2022 - 11:33
Artan fiyatlar, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar özel eğitim kurumlarını da etkiledi. Bir kitap fiyatının ortalama 80-90 lira, her dersten yalnızca bir kitap sahibi olan öğrencinin ortalama maliyetinin 1200 lira, dershanelerin satılık ilanlarının olduğu bu durumda özel eğitim kurumları ayakta durmaya çalışıyor. Gelen zamlara karşı koyamayan dershane ve özel eğitim kurumlarındaki kantinlerde de gerçekleşen fiyat artışları sebebiyle öğrenciler alışveriş yapamıyor.
En Az 3’e Katlandı
Antalya’da bir özel eğitim kurumunda müdür olan vatandaş yaşadıkları sıkıntıları aktarırken, “Ben ekonomi diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. 20 Yıllık öğretmenim, böyle kötü bir durumla hiç karşılaşmadım. Ben bu zamana kadar ayda bir tişört alırdım en azından. Fakat böyle bir şeyin ihtimali yok artık. En az yüzde 300 zam geldi her şeye. İnsanlar zor durumda. Bunu kurumumuzun kantininden bile anlayabiliriz. Sene başında günlük 20 tost satardık, şimdi satılmıyor. Öğrenci gelip kantinde herhangi bir şeyin fiyatını soruyor, alamadan geri gidiyor. Bunları görmek kötü etkiliyor bizi. Ben özel eğitim kurumlarının en az yüzde 40’ının seneye bu zamanları göremeyeceğini düşünüyorum. Öğrenci kayıt durumunda azalma yaşandı. Gelen zamların etkisini şöyle hesap edebiliriz: 2 bin 825 lira asgari ücret alınırken 1 buçuk liraya simit alınabiliyordu. Bir maaşla 1883 tane simit alınıyordu. Şu an asgari ücret 5 bin 500 lira oldu ama ne fayda? 916 simit yapıyor 5 bin 500 lira. Paramız çok fazla değer kaybetti. Simit sayısından hesapladığımızda yüzde 100’den fazla düşüş var. Elektrik faturası 3’e katlandı. Geçen yıl 5-6 bin lira gelen elektrik faturası, geçen ay 29 bin lira olarak geldi. Türkiye hiçbir zaman böyle bir kriz görmedi. Bu duruma acilen bir el atılması lazım.” ifadelerini kullandı.
Kitap Maliyeti Arttı
Bir özel eğitim kurumunda görev yapan Ali Çelik, “Fiyatlar neredeyse yüzde 500 katlandı. Günden güne fiyatlar artıyor. Bizler kayıt alırken başta bir fiyat veriyoruz. İki ay sonra verdiğimiz fiyat anlamını yitiriyor. Gelen zamlar iş vereni etkiliyor. Gelen gideni karşılamıyor. Bu kurumda 100 tane öğretmen var. Her şeye zam geldikçe, iş veren kendi cebinden karşılamaya başlıyor. Öğrencilerimiz kantine geliyor. Çikolata almak istiyor çocuk, adı üstünde çocuk bu. Alamadan dönüyor. Fiyat pahalı geliyor çünkü. Üzülüyoruz bunları gördükçe. İçimiz parçalanıyor. Bir de bu psikolojiyle o çocuklara ders veriyoruz. Kesinlikle bir düzenleme gelmesi lazım. Veliler olumsuz etkileniyor. Çocuğun sadece yıllık otobüs ücretine 2 bin küsur lira veriyor. Kitap maliyetleri arttı. Gelen asgari ücret zammının faydası olmuyor, zam geliyor ardından. Olumsuz etkiliyor bu durum dershaneleri, özel eğitim kurumlarını.” diyerek içinde bulundukları durumu özetledi. 
Haber: Melike SARIKAYA- Ergün DEMİR

 
Bu haber 244 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum