Baro'da HDP krizi

Haftasonu gerçekleştirilen Antalya Barosu seçimlerinde HDP krizi patlak verdi. HDP’li vekiller Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Kemal Bülbül’ün seçimlere katılması siyasi krizi beraberinde getirdi

Baro'da HDP krizi
22 Eylül 2021 - 13:42
HDP’Lİ VEKİLLERİN NE İŞİ VAR?
Türkiye’nin 4. Büyük barosu olan Antalya Barosu’nun Genel Kurulunda 5611 aktif avukattan sadece 2695’i seçimlerde oy kullanırken Başkanlığa Hüseyin Geçilmez seçilmişti. Seçimli genel kurula HDP’li Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Kemal Bülbül’ün de katılması tepkiyle karşılandı.

MESLEK MENSUBU DEĞİLLER
Türk Hukuk Enstitüsü Antalya Şubesi, Gergerlioğlu ve Bülbülün katılımı sonrasında Meslek mensubu olmayan bu kişilerin genel kurul salonunda bulunması doğru değildir. Üyesi ve mensubu olmadığı bir genel kurula katılan bu kişilere gösterilen müsamahanın sebebini merak etmekteyiz açıklamasında bulundu.

DAVET EDİLMEDİK’AÇIKLAMASI
Konyaaltı Cemevi tarafından düzenlenen Savaşa Karşı Barış, Irkçılığa Karşı Kardeşlik haneline katılmak üzere Antalya’ya gelen HDP’li vekiller Antalya Barosu seçimlerine de katıldı. HDPli vekil Gergerlioğlu genel kurula davet edilmediklerini söylerken tüm adaylara başarılar dilemek üzere kısa bir hayırlı olsun ziyareti yaptık” dedi.
Haftasonu gerçekleşen Antalya Barosu Olağanüstü Genel Kurulunda yapılan seçimlerle Baro Başkanlığı ile Yönetim, Disiplin, Denetim Kurul
u üyelikleri ve TBB Delege seçimleri gerçekleştirilirken Antalya Barosu Başkanlığı görevine Hüseyin Geçilmez seçilmişti.


Türkiye’nin 4. Büyük barosu olan Antalya Barosu’nun Genel Kurulunda 5611 aktif avukattan sadece 2695’i seçimlerde oy kullandı. Baro seçimleri geride kalırken ilk kriz patlak verdi. Antalya Barosu Seçimlerine HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Kemal Bülbül’ün katılması krize neden oldu ve tepkiler gecikmedi.

AVUKATLAR BAROLARA KARŞI UMUTSUZ
Türk Hukuk Enstitüsü Antalya Şubesi HDP’li vekiller Gergerlioğlu ve Bülbülün Antalya Baro seçimlerine katılmasına tepki gösterdi ve Son zamanlarda barolar ve kurulları maalesef meslek kuruluşu olarak mensuplarının ihtiyaçlarını gidermekte, meslektaş sorunlarını tespit etmek ve çözmekte, meslektaşına sahip çıkmakta yetersiz kalmaktadır. Bu durumla birlikte baroda yöneticilik yapmanın siyaset yolunda bir basamak olarak görülmesi, baroların sorunları çözmedeki yetersizliği ve ilgisizliği, avukatların barolara karşı olan umutsuzluğu göstermektedir” dedi.


NEDEN KATILDIKLARINA ANLAM VEREMEDİK
Açıklamada, Temennimiz önümüzdeki süreçte sorunların aşılması ve mesleğimizin içinden geçtiği zor ve güç zamanlarda,siyasi ve beşeri ilişkilerin etkili olduğu değil de mesleki ve meslektaşı önceleyen projelerin,sorunların ve çözüm önerilerinin yarıştığı yoğun katılımlı seçimler görmektedir. Ayrıca Genel Kurula meslek mensubu olmayan hdp vekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Kemal Bülbül’ün hangi sebep ve gerekçe ile katıldığı tarafımızca anlaşılmamıştır” denildi.

BU KİŞİLERİN SALONDA OLMASI DOĞRU DEĞİL
Türk Hukuk Enstitüsü Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Meslek mensubu olmayan bu kişilerin genel kurul salonunda bulunması doğru değildir. Üyesi ve mensubu olmadığı bir genel kurula katılan bu kişilere gösterilen müsamahanın sebebini merak etmekteyiz. Son olarak THE Antalya Şubesi olarak kurulduğumuz zamandan bugüne kadar Antalya Barosu tarafından yürütülecek her müspet çalışmaya katkı sunmaya hazır olduğumuzu, her menfi işi de tenkit etmekten imtina etmeyeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

GERGERLİOĞLU: DAVET EDEN OLMADI
Tepkiler üzerine açıklama yapma gereksinimi duyan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Antalya Baro seçimlerine davet edilmediklerini dile getirirken “Davet eden olmadı, tüm adaylara başarılar dilemek üzere kısa bir hayırlı olsun ziyareti yaptık” dedi.

Yalçın KÜÇÜK


 
Bu haber 360 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum