Benzin düşse de otobüsler aynı!

Günden güne her şeyin fiyatı artmaya devam ediyorken benzin fiyatının düşmesine rağmen şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarının artması vatandaşın aklında soru işareti oluşturuyordu. Konu hakkında açıklamada bulunan Antalya Otobüs İşletmeleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Atila Şebekli, “Mazot fiyatı düşükken de esnaf para kazanmıyordu. Özellikle Ekim’den sonra çok zor günler bizi bekliyor.” dedi.

Benzin düşse de otobüsler aynı!
18 Temmuz 2022 - 13:58
Asgari ücret yakın zamanda 5 bin 500 lira olmuşken, zamları da kendisiyle beraber getirdi. Günden güne her şeyin fiyatı artmaya devam ediyorken benzin fiyatının düşmesine rağmen şehirlerarası otobüs bileti fiyatlarının artması vatandaşın aklında soru işareti oluşturuyordu.
Akıllarda ki soru işaretine cevap veren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) üyesi Antalya Otobüs İşletmeleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkan Yardımcısı Atila
Şebekli görüşlerini aktardı. Benzin fiyatı düşükken de esnafın para kazanamadığını söyleyen Atila Şebekli, “27 Mayıs’taki mazotun fiyatı 23 lirayken de biz esnaf olarak para kazanamıyorduk. Yolcu olmadığı için uçak fiyatları, otobüs fiyatları düşüktü. Otobüsle de yolculuk yoktu. Serbest rekabetten kaynaklı, ulaştırma bakanlığının vermiş olduğu taban fiyat uygulamasından dolayı fiyatlar düşüktü o dönem. Yolcu olsun. Yolcu bilet alsın diye. Şu an 450 liraya Antalya’dan İstanbul’a otobüs bileti varken 35 kişi gidecek, 35 kişi gelecek ki esnaf para kazansın. O dönem 4 lira masraf varken şu an 8 buçuk lira masrafı var. Şu an verdiğimiz fiyatta da otobüs camiası zarar etmekte. “şeklinde konuştu.
 Atila Şebekli konuşmasında, “Şimdi bayram yoğunluğu var. Herkes bir yerlere gitmek zorunda. Uçak fiyatları da baya bir yükseldi. Bundan sonraki süreçte zor günler bekliyor bizi. Ayın 20’sinden sonra durum kesinleşecek. Şu an üç servis yapan otobüs firması bir servis yapacak. Çünkü maliyetten kısacaklar. Üç otobüs göndermektense bir otobüs göndermeyi tercih edecekler. Hele ki kışın, Eylül’den sonra bitti her şey. Zaten vatandaşın durumu ortada. 3 kişilik bir aile buradan Rize’ye gidiyorum dese 2 bin lira bilet parası ödemek zorunda. Bu fiyatın içine yeme, içme veya dönüş dahil değil. Sadece 4 bin lira yol parası. Ama otobüsçü kazanabiliyor mu? Hayır. Mecburen aileden bir kişi gidiyor.” ifadelerini
kullandı.
 İnsanların tatil hakkını kullandığını aktaran Şebekli, “Isparta da okuyan, Eskişehir’de okuyan bir öğrenci hafta sonu Antalya’ya geliyordu. İki senedir böyle bir şey söz konusu bile değil. Antalya – Isparta biletimiz 100 lira. Ramazan Bayramı’nda pek hareketlilik yoktu. Kurban Bayramı’nda herkes gideceği yerlere gitti. Tatil haklarını herkes bu bayramda kullandı. Ben vatandaşların bir daha ‘Memlekete gidelim. Eşimizin dostumuzun yanına gidelim.’ diyebileceğini sanmıyorum. Dört kişilik bir ailenin kredi çekip Rize’ye gittiğini biliyorum. Şu an kapanan bir firma yok ama üç ay sonra durumun böyle olacağını düşünmüyorum. Temmuz ayını 20’sinden sonra firmaların seferleri düşüreceğini düşünüyorum.“dedi.
 Otobüs bileti fiyatlarında bir düşüş beklenmediğini kaydeden Şebekli,“Bu zamana kadar fiyatı yükselen bir şeyin fiyatının bir daha düştüğünü görmedik. Bilet fiyatları da düşmez bu yüzden. Benzinde düşüş olsa dahi bilet fiyatı düşmez. Otobüs bileti fiyatları yükselmeye devam edecek bu sebeple. Benzin 20 liraya düşerse belki bir düşüş yaşanır fiyatlarda. O da zaten benzin tekrar 30 liraya dayanır. Firmaların yüzde 60’ı kışın Antalya’ya gelmeyecek. Şu an aşağı yukarı 100 firma Antalya’ya çalışıyor. Ben eminim ki bu 100 firmanın 50 – 55 tanesi Antalya’ya gelmeyecek bu kış. Belki haftada 1 – 2 kez gelirler. Sefer sayısını azaltacaklar. Bunları her kış yaşıyoruz ama bu kış daha ağır yaşayacağız. Sadece mazot 9 lira. Ekim’den sonra bizi çok zor günler bekliyor. “diyerek öngörülerini aktardı.
Haber: Melike SARIKAYA - Deniz İŞİSAĞ
Bu haber 177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum