"Biz üvey evlat değiliz!"

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı son dönemde ete gelen zammı değerlendirirken “Biz kasap esnafı diğer esnaflar gibi ne kiradan yararlandı, ne bir destek verildi, ne bir para verildi. Kasap esnafı üvey evlat değil” dedi.

 "Biz üvey evlat değiliz!"
21 Aralık 2021 - 16:42
VATANDAŞA DA GÜNAH
Başkan Yardımcı, “Gerçekten şu an gelen zamlara göre et her şeyden ucuz. Yani şimdi görüntüye bakılırsa 1 kg şeker 35 lira oldu. Ekmek 3 TL’ye çıktı Bunları göz önüne alırsak kasap esnafının mağduriyeti herkesten daha çok. Biz devlete daha çok destek verdik, tabi bu durumda işler biraz daha düşer işlerin olması milletin alım gücüne bağlı. Alım gücüde önemli. Vatandaşı da düşünmemiz lazım. Bu hayvanları nasıl taşıyor; mazotla. Getirene kadar ayrı bir maliyet oluyor. Üretici üretmezse biz nasıl tüketeceğiz, süt sudan ucuz, süte zam geldi. Yeme zam geldi bir çözüm değil. Bir an evvel hayvancılığın durumuna çözüm bulmaları gerek. Yeme bir dur demeleri gerek. Üreticiye de günah, kasabada günah, vatandaşa da günah” ifadelerini kullandı.
Yardımcı’nın gazetemize yaptığı açıklamada; 2 senedir ete zam yapılmadığını, temel ihtiyaçlara gelen zamlardan sonra, etin ucuz olduğunu söyledi. Yardımcı kapanma dönemlerinde birçok esnafa yapılan devlet desteklerini hatırlatarak  Kasaplara yardım yapmamasını eleştirdi. Yardımcı; “Biz kasap esnafı diğer esnaflar gibi ne kiradan yararlandı, ne bir destek verildi, ne bir para verildi. Kasap esnafı üvey evlat değil.  Devlet babadır. Bir baba herkese eşit davranmalı. Pandemide biz kapanmadık ama 150 – 200 kilo et satan adam, 50 kilo satış yapabildi.  150 kg et satan adam 50 kg satınca esnaf para kazanmadı. Fırsatçılık da yapmadı” dedi.
KDV KALDIRILSIN ÖNERİSİ
“Yemin 250 Türk Lirası olduğu yerde, etin fiyatı ucuz. 1 kilogram et, 6 kg yemdir” diyen Başkan Yardımcı, “Üreticilere 2 senedir doğru dürüst bir zam gelmedi. Çare aradılar bulamadılar. Zeytin yağına yüzde 200 zam geldi.  Bir tatlı 150 liradan ucuz tatlı bile yok. Bugün ekmek fiyatları 3 katına çıktı. Bu hayvanlar neyle besleniyor. Üreticiyi de düşünmek lazım. Devletin esnafa yapacağı tek şey var. Katma Değer Vergisini (KDV) kaldırması gerek” açıklamasında bulundu.

 Son dönemde yapılan zamları ve ete gelen zammı değerlendiren Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Yemin 250 TL olduğu yerde, gene et ucuz, 1 kg et; 6 kg yemdir. 2 senedir ete doğru dürüst gelmedi. Bir çare aradılar bulamadılar. Şu an da gelen et de zamda bir zam değil. Bir zeytin yağına yüzde 200 zam geldi.  150 liradan ucuz tatlı bile yok. Bugün etmek fiyatları 3 katına çıktı. Bu hayvanlar yemle besleniyor. Üreticiyi de düşünmek lazım.  Tabi ki biz kasabı da düşüneceğiz. Bugün bir ufak bir streç alıyorduk 150 200 TL’ye 500 TL oldu. 3 katın çıktı. Elektrik yüzde 40, yüzde 50 arttı. Bu artan maliyetlerin yanında et ucuz” şeklinde konuştu.
DEVLET BABA EVLATLARINA EŞİT DAVRANMALI
Devletin kasap esnafına katkı olarak KDV’yi  kaldırması gerektiğini savuna Yardımcı, “Şu an bir alyans aldığın zaman 0 faiz uygulanıyor. Ama temel gıda maddesi olan ette yüzde 10 KDV uygulanıyor. Bunun vergisi, elektriği, suyu telefonu, bunlar hariç, girdilerimiz çok yüksek. Poşet 10 TL idi, 35 TL idi. Yani bunları devletin incelemesi gerek. Kasap esnafı olarak diğer esnaflar gibi ne kiradan yararlandı, ne bir destek verildi, ne bir para verildi. Tüm esnafa yeri geldi bin lira para verdiler ama kasap esnafına vermediler. Kasap esnafı üvey evlat değil.  Bir baba herkese eşit davranmalı. Pandemide biz kapanmadık ama 150 – 200 kilo et satan adam 50 kg’ye düştü. 150 kg et satan adam 50 kg satınca esnaf para kazanmadı. Kasap esnafı fırsatçılık yapmadı” dedi.
Yardımcı şunları kaydetti: “Gerçekten şu an gelen zamlara göre et her şeyden ucuz. Yani şimdi görüntüye bakılırsa 1 kg şeker 35 lira oldu. Ekmek 3 TL’ye çıktı Bunları göz önüne alırsak kasap esnafının mağduriyeti herkesten daha çok. Biz devlete daha çok destek verdik, tabi bu durumda işler biraz daha düşer işlerin olması milletin alım gücüne bağlı. Alım gücüde önemli. Vatandaşı da düşünmemiz lazım. Bu hayvanları nasıl taşıyor; mazotla. Getirene kadar ayrı bir maliyet oluyor. Üretici üretmezse biz nasıl tüketeceğiz, süt sudan ucuz, süte zam geldi. Yeme zam geldi bir çözüm değil. Bir an evvel hayvancılığın durumuna çözüm bulmaları gerek. Yeme bir dur demeleri gerek. Üreticiye de günah, kasabada günah, vatandaşa da günah.”
“YAPAY ET TÜRKİYE’DE GİTMEZ”
Dünya, artan nüfus ve azalan kaynaklar nedeniyle bir süredir alternatif protein kaynakları üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bunlardan biri de laboratuvar ortamında et üretimi. Yardımcı’ya yapay etin Türkiye’de talep bulabilir mi diye sorduğumuzda ise “Yapay et Türkiye’de gitmez” dedi.
Mühübe TAŞKIN
 
Bu haber 844 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nazmiye Azman
    5 ay önce
    Hiç bilmedigimiz pek çok şeyi ögrenmiş olduk, harika bi yazı olmuş anlatan ve yazana saglık