Bu kadarına da pes doğrusu!

ÇİVİ ÇAKILMAYACAĞININ GARANTİSİNİ VERİN

Bu kadarına da pes doğrusu!
21 Ağustos 2021 - 13:08
Manavgat bölgesinde yangınzedeler için getirilen konteynırlara elektrik sayacı takıldığını söyleyen EMEK Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Bu insanları konteynırlara tıkıp sonra kullandığı elektriğin suyun parasını isteyemezsiniz” dedi.

EMEK Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, yangın bölgelerinde yaptığı incelemeler sonrası basın mensuplarıyla bir araya geldi.  İzlenimlerini ve görüşlerini aktaran Akdeniz, Denizli, Aydın, Muğla ve Antalya’da yangın bölgelerinde vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade etti. Akdeniz, “ yanan bölgeler daha önce yanıp bir şekilde üzerine otel, maden ocağı vb. yerlerin yapıldığı yerlerin yanında. Bu sefer yönetenler bize yanan bölgelere bir çivi bile çakılmamasının garantisini vermelidir. Süreç şeffaf bir şekilde yürütülmelidir” dedi. Manavgat bölgesinde yangın zedelerin konteynırlarda yerleştirildiği bilgisini paylaşan Genel Başkan Akdeniz, “ Bu insanlara bu sıcakta bu eziyet olmaz. Bunları geçici konutlara yerleştirilmeli. Halkı konteynırlara tıkıp sonra elektrik sayacı takmak nedir? Bu insanlar mağdur bunların elektriğini suyunu karşılamak lazım. Kanalizasyon ihtiyacı ortada, yakın zamanda salgın çıkar ortaya bunların önüne geçilmeli. Atananlar, seçilmişleri yok sayarak süreci yönetemezler” dedi.
ÇİVİ ÇAKILMAYACAĞININ GARANTİSİNİ VERİN
Akdeniz izlenimlerini aktararak,  "Gördüğümüz şudur; bir yangınlar nerede çıkıyor? Maden sahaları etrafında çıkıyor. Taş ocaklarının etrafında çıkmış. Otel ve rezidansların etrafında çıkmış. Daha önce çivi çakılmayacak denen yerlerde şantiyeler, işletmeler kurulmuş. Devasa beton yapılar yükselmiş. Bunun üstüne gelen ikinci bir yangını konuşuyoruz. Çok ciddi şüphelerimiz var. Sabotaj demiyoruz ama bütün halk olarak 'Bir çivi bile çakılmayacak' sözünün arkasında durmamız gerekiyor. Bunun için bütün yerellerde sendikalarımız, demokratik kitle örgütlerimiz, siyasi partiler, köylü örgütleri, konunun uzmanları, meslek örgütleri, aydın ve akademisyenler bir araya gelerek platformlar oluşturmalı buraları denetlemeliler. Bir çivi çakılmamasının garantisi, halkın denetimidir. İktidarın bu sözlerine güvenmiyoruz" dedi.
YANGINDA BİLE SINIF AYRIMI VAR
Yangın bölgelerinde sınıfsal bir ayrımın olduğunu öne süren Genel Başkan Akdeniz,  "Gördüğümüz manzara şudur. Korunaklı villalar, zengin adacıkları pandemide olduğu gibi, hastalıktan salgından olduğu gibi kendilerini korumuş. Ciddi bir hasar yok buralarda. Ama üretici köylüler, yoksullar perişan oldu. Hayvanları, arazileri, zeytin ağaçları yanmış. Bu şunu gösteriyor. Yangın önleme, söndürme tedbirleri alma konusunda iktidar sahipleri sınıfsal davranmıştır. Sınıf ayrımı yapılmıştır burada. Yoksulları koruyacak bir tedbir alınmamıştır" ifadelerini kullandı. Ege ve Akdeniz'de seferber olan itfaiye, orman emekçileri, belediye emekçileri, gönüllülere teşekkür eden Akdeniz, bütün bölge halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Akdeniz bölge halkının yurtseverliğini ortaya koyduğunu belirterek sadece kendi canı için değil doğa için, börtü böceğin canı için kendini feda ettiğini söyledi. Akdeniz inşaat baronları, turizm baronları el ovuşturduğunu ifade ederek "Aynısını Karadeniz'de de gördük. Bunun hesabını soracağız, bu hesapsız kalmayacak" dedi.
EMEK VE DOĞA MÜCADELESİ BİR ARADA
Koordinasyon eksikliğine dikkat çeken Akdeniz, "Türkiye’nin bir an önce tek adam rejiminden kurtulması lazım. Hesap sormak her yurttaşın hakkıdır. Halkımız zaten pandemide ve ekonomik kriz şartlarında geçim zorluğu yaşıyordu. Buna yangın ve sel felaketleri eklendi. Orman yangınlarıyla enflasyon yangınları iç içe geçmiş durumdadır. Emek mücadelesi ile doğa mücadelesi iç içe geçmiştir. Emek mücadelesi ile doğa mücadelesi el ele vermelidir. İtfaiye işçileri, belediye işçileri ile konuştuk. KHK ile güya kadroya alındılar ama geçinecek bir ücret alamıyorlar. İkinci işte çalışan var. İşçilerden dinledik. Boşanma aşamasına gelen var bu yüzden" diyerek yangına karşı da enflasyona karşı da birlikte mücadele çağrısı yaptı.
KAYNAK 128 MİLYAR DOLAR
Bölgede maden, jeotermal ve taş ocağı şirketlerinin köylülerle işçileri karşı karşıya getirmeye stratejisine karşı uyarılarda bulunan Akdeniz, "Bu oyuna asla düşmeyelim. İşçileri ekmeğiyle tehdit ediyor. Kara propaganda yapıyor. Köylüleri de işçinin ekmeğiyle oynamakla suçluyor. Onların da ormanını köyünü talan ediyor. İşçiler ve köylüler birleşmek zorundadır. Her iki kesimi ezen de bu şirketler, talancı yapılardır" dedi. Akdeniz, bir köylünün mübadele döneminden kalma eski bir Rum Evi fotoğrafı gösterdiğini söyleyerek, "Beton bloklar ruhunu öldürür o evin. Bu köylerin ruhuna uygun bir yapılaşma ve yerinde olmalı. Kaynak mı yok var. 128 milyar doları harcayın o kaynak sağlanır. Yanan yerlere yatırım yapmazsak karşılıksız gerekli kaynağı sunmazsak Ege ve Akdeniz köyleri yaylaları işsiz kalarak göç etmeye başlayacak" diye konuştu.
 SERMAYE VE İŞÇİ SINIFI FARKLI DERS ÇIKARIR
AKP Genel Başkanı  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Muhalefetin ne dediğine bakmayız eser kazandırmaya bakacağız' sözüne atıf yapan Akdeniz, "Bizim ülkemizin en büyük eseri yaylalarıdır. Akarsu, dereleri, ormanlarıdır. İşte sizler bu eseri yok ediyorsunuz. Buna izin vermeyeceğiz. Yeniden ayağa kalkacağız, yaralarımızı saracağız. İşçi sınıfı, emekçiler, köylüler halk olarak ders çıkaracağız. Sermaye düzeninin çıkaracağı ders daha fazla rant bizim çıkaracağımız ders örgütlerimizi pekiştirmek, halk birliğini sağlamaktır" dedi. Genel Başkan Akdeniz’in konuşmasından sonra EMEP Antalya İl Başkanı Hasan Alkan Ege Bölge Komitesi’nin yangın felaketlerine ilişkin hazırladığı raporu okudu.

Vildan Çalcı KARA
 
Bu haber 329 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum