DAMACANA NE KADAR DAYANIYOR?

70 kullanımlık ömrü olan damacana şişelerinde zaman geçtikçe yeşillenme meydana geliyor. Halk arasında damacanaların sağlıksız olduğuna dair tartışmalar devam ederken Antalya Tüp ve Su Dağıtıcıları Derneği (ANTSUDER) Başkanı Halil Mert konuya açıklık getirirken, “Bu doğal bir şeydir, temizlendiğinde geçecektir. Damacana suyu zararlı değildir.“ ifadelerini kullandı.

DAMACANA NE KADAR DAYANIYOR?
19 Temmuz 2022 - 17:14
Plastiğin yoğun zararları son aylarda da gündemde yerini korumaya devam ediyor. Çeşitli zararlarının ortaya çıktığı plastik akıllarda soru uyandırıyor. 70 kullanımlık ömrü olan damacana şişelerinde zaman geçtikçe renginde değişim meydana geliyor. Yeşilimsi bir renge bürünen damacana şişesi kullanıcıların aklında, “İçtiğim su zararlı mı?” sorusu uyandırıyor. Antalya Tüp ve Su Dağıtıcıları Derneği (ANTSUDER) Başkanı Halil Mert konuyla ilgili görüşlerini aktararak akıllarda ki soruları cevaplandırdı.
Tatlı Sudan Kaynaklı
ANTSUDER Başkanı Halil Mert, “Damacanalarda renk değişimi meydana gelmesi doğal bir şeydir. Eğer tatlı sulara dikkat ederseniz kenarı yeşillenmiştir. Damacana şişesi de tatlı su sebebiyle yeşil bir renge bürünür. Gerekli temizlikler yapılırsa böyle bir renk değiştirme durumu olmaz. Şayet olduysa da gerekli deterjan ürünleriyle temizlenebilir. ‘Damacanadan içtiğim suyun tadı acı oluyor, damacana yeşillendiği için böyle oldu.’ diyen vatandaşlarımız sularına gerekli analizleri yaptırmalıdır. Damacana suyu zararlı değil, bunun aksini sadece arıtmacılar iddia edebilir. Ama arıtma suyunda herhangi bir mineral bulunmadığı için arıtma suları daha zararlıdır.” Şeklinde konuşarak konuyu açıklığa kavuşturdu.
Haber: Melike SARIKAYA- Ergün DEMİR
 
Bu haber 282 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum