Doyumluk değil tadımlık

Antalya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, maliyetlerin artması nedeniyle sektörün para kazanamadığını söyledi. Geçen yıla göre et üreticisinin yüzde 30'unun üretimi bıraktığına dikkat çekti.

Doyumluk değil tadımlık
14 Eylül 2022 - 17:33
Antalya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, maliyetlerin artması nedeniyle sektörün para kazanamadığını söyledi. Ayhan, kırmızı et üretiminde gelinen son durumu değerlendirdi.

Para kazanamayan üreticinin üretimden uzaklaştığını ifade eden Ayhan, “Üretici geçen yıl yüksek yem, gübre, akaryakıt ve elektrik fiyatları nedeniyle zarar etti. Bu yüzden de üretimi bırakan çok üretici var. Geçen yıla göre et üreticisinin yüzde 30’un üretimi bıraktı” dedi.
Bu nedenle önümüzdeki günlerde kırmızı ete zammın kapıda olduğu konusunda uyaran Ayhan, “Yüksek maliyetler nedeniyle insanlarımız zarar edince bu işten çıktı. İstifa dilekçesini hazırlayan çok sayıda üretimi bırakacak insanlar biliyorum” diye konuştu.

ZAM KAÇINILMAZ OLACAKTIR

Ayhan, maliyetlerdeki artış nedeniyle üretimden çekilen üretici çok fazla olduğun belirterek “Önümüzdeki günlerde bunların sonucunda et fiyatlarında yükselme söz konusu olacaktır. Yem fiyatlarındaki ve enerjideki artış üreticiyi fazlasıyla etkiledi. Üretici hayvanına yeteri kadar yem alamadığı için hayvana doyumluk değil tadımlık yem verebiliyor. Bu nedenle verimde düşüş var. Hayvanı ne kadar beslersen o kadar verim alırsın” dedi.

‘GENÇLERİMİZİ BU İŞE ZOR ÇEKİYORUZ’

Ayhan, “Bizim en önemli sebeplerimizden birisi girdi maliyetlerimiz ve devletin planlamasının eksik olması. Ülkemiz büyüyor ama tam tersine üretimde düşme var. bu işi yapan insanlar 50 yaş ve üzerinde  Gençlerimizi de bu işe zor çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

300 TL OLAN TEŞVİK 250 TL’YE İNDİ’

Kırmızı et üretimindeki sıkıntıların her yıl daha da arttığına dikkati çeken Ayhan,“2010’da bir erkek tosun kesildiğinde 300 lira teşvik vardı. Şu an 2022 yılına geldik, teşvik 250 liraya düştü. 2010 yılında yem 30 liraydı. Şu anda 300 lira. 2010 yılında 10 çuval teşvik veriliyordu, 2022’ye geldik bir çuval alamıyoruz. Üretimin devam etmesi için desteklerin artırılması, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

BAKANLIK PLANLAMA YAPMALI

Ayhan “Tarım Bakanlığının planlama yapması lazım. Hayvancılık kayıt altına alınarak yapılması lazım. 2022’de yine yeme teşvik 250 lira verilirse bir çuval yem alamıyoruz. 250 liraya 2 kişi yemek dahi yiyemiyor. Tam teşvikler verilirse Bakanlığımız Türkiye’nin ne kadar et kullandığını bilir. Mal fazlalığımız varsa komşu ülkelere satılabilir. Hükümetlerin işi hem üreticiyi hem tüketiciyi düşünmektir. Kaydı düzgün olmuş olsa piyasayı etkilemeyecek şekilde ithal ette getirebilir” dedi.

BİZİ MUTLU ETMİYOR

“Etin zamlanması ya da üretimin düşmesi bizi mutlu etmiyor” diyen İlhan Ayhan, acil olarak kayıtlarımızın düzgün yapılması bakanlığın girdi maliyetleri ile ilgili ‘çok ciddi bir çalışma’ yapması gerektiğine dikkat çekti. Ayhan, “Yem fiyatları düşürülebilirse, biz daha ucuza üretir, daha ucuza satarız. Gıda maddesi üretiyoruz. İnsanların daha iyi beslenmesi lazım. Gelişmiş olan ülkeler baktığımız zaman kırmızı et tüketimi daha yüksek. Ülke olarak biz 15 kg kırmızı tüketiyoruz. Bu yeterli değildir. Bu fiyatlarla insanlar daha fazla tüketebilir mi? Hayır. İnsanlar zor tüketir. Yem fiyatlarında ciddi bir düşüş ya da destek olursa daha iyi verim alarak üretiriz” ifadeleriyle kırmızı üretiminde son durumu değerlendirdi. MÜHÜBE TAŞKIN
Bu haber 180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum