DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7224180,05%
Antalya
32°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya Bankası heyeti Antalya’da

Dünya Bankası heyeti Antalya’da

ABONE OL
28 Eylül 2023 16:53
Dünya Bankası heyeti Antalya’da
28 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Bankası ve İller Bankası işbirliğiyle hazırlanan, ‘Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi’ kapsamında pilot illerden biri seçilen Antalya Büyükşehir Belediyesi, Dünya Bankası yetkilileriyle hazırlık toplantısında bir araya geldi

Dünya Bankası ve İller Bankası işbirliğiyle hazırlanan, ‘Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi’ kapsamında Antalya ve Konya pilot il seçildi. Bu projeyle birlikte Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in “Çevre ve Doğa Dostu” projeleriyle fark yaratan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili mücadelesine destek verilmesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu yönde teknik kapasitesinin arttırılması amaçlanıyor.
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI ANLATILDI
‘Yeşil ve Geleceğin Şehirleri Projesi’nin detaylarını görüşmek üzere Dünya Bankası, İller Bankası ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri Antalya’yı ziyaret ederek, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları Cem Oğuz, Lokman Atasoy, Dünya Bankası, İller Bankası ve CumhurbaşkanlığıStrateji ve Bütçe Başkanlığı temsilcileri katıldı.Toplantı Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Değişikliğine yönelik yaptığı çalışmaları anlatan bir tanıtım videosu vesunumu ile başladı.
TRAFİK KAYNAKLI SERA GAZLARI ÇEVRE DOSTU ULAŞIM İLE AZALACAK
Başkan Danışmanı aynı zamanda projenin koordinatörü olan Lokman Atasoy, Dünya Bankası yetkililerine,Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı kapsamında yapılan sera gazı envanter çalışmasında, ulaşımın büyük etkisi olduğunu ve karbon salımının azaltılmasında raylı sistemlerin, toplu taşımanın yaygınlaştırılmasının iklim değişikliği ile mücadele açısından son derece önem arz ettiğini vurguladı.
Antalya ulaşımı ile ilgili bilgi veren Başkan Danışmanı Cem Oğuz, 2019-2023 yılları arasında Antalya nüfusunun 176 bin kişi artmasına rağmen, araç sayısının 329 bin arttığına dikkat çekti.Oğuz, “Toplu taşımada raylı sistem ağının genişletilmesiyle özel araç kullanımı azalacak, kentiçi trafiğinde rahatlama olacaktır. Antalya’da 5 etap raylı sistem ağı planlandı. Bunun 3 tanesi tamamlandı. 4’üncü etap raylı sistem 18 km bunun tüm izinleri alındı. Yapım ihalesi sürecine girdik. Bundan sonraki aşamada sizden destek isteyeceğimiz 5’inci etap raylı sistem 22 km olacak. Bu etap da tamamlanınca Antalya’nın raylı sisteminin tüm etapları tamamlanmış oluyor. Böylelikle Antalya’da vatandaşlarımız bir yerden bir yere ulaşmak istediklerindehızlı, konforlu ve güvenli olan raylı sistemi kullanabilecekler. Antalya trafiğinde büyük bir rahatlama sağlanacak” dedi.
DÜNYA BANKASI TEKNİK VE FİNANSAL DESTEK SAĞLAYACAK
Dünya Bankası yetkililerinden Joanna Masic isebelediyelerin iklim değişikliği ile ilgili konular söz konusu olduğunda merkezi hükümetlerden daha iyi çalıştığını kaydetti. Joanna Masic, bu proje kapsamında az sayıda şehir üzerinden ilerlemek istediklerini aktararak, şöyle konuştu: “Bu belediyelerinde hali hazırda bir takım eylem planlarının, yapılacak çalışmaların ve istekliliğinin yüksek olması gerekiyordu. Projenin kapsamı hem karbon emisyonlarının azaltılması hem de iklim değişikliğine uyum sağlanmasıdır.
Projenin gelişim hedefi belediyelerin iklim değişikliği karşısında dayanıklılık karbon emisyonlarında azaltmaya yönelik mekanlar hazırlamasına yardımcı olmak. Proje kapsamında teknik destekle ilgili çalışmalarda gerçekleştirilecek. Bunun dışında sağlanan krediler üzerinden farklı finansman olanakları üzerinden sizlerin de erişebileceği teknik destek çalışmaları olacak. Yapacağımız toplantılarda ne gibi ek destekler sağlayabiliriz bunları değerlendireceğiz.”
DÜNYA BANKASI HEYETİ SAHA GEZİSİNDE
Dünya Bankası heyeti değerlendirme toplantısı sonrasında ilk olarakAntalya Büyükşehir Belediyesi binasında bulunan depolamalı çatı tipi Güneş Enerji Santrali’ni inceledi. Ardından yinehizmet binası içerisinde yer alan enerji verimliliği çalışmalarını inceleyen heyet, tramvay ile şehir içerisinde kısa bir tur attı. Daha sonra Boğaçayı 2. Etap Projesi ve merkez hal üzerine yapılması planlanan çatı tipi GES projesi hakkında yerinde bilgilendirildi. Heyet, Döşemealtı ilçesinde bulunan bazı yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarında incelemeyaparak, Antalya programını tamamladı. Büyükşehir Belediyesi-Bülten

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.