Dyt. Gül Uygun: Kurban Bayramı'nda kavurma yemekten kaçının

DİYETİSYEN Gül Uygun, Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara, kesim sonrası etlerin saklanması, pişirilmesi ve porsiyon kontrolü hakkında bilgiler vererek sağlıklı beslenmenin bayram boyunca da kaybedilmemesi adına uyarılarda bulundu. Kurban etinin dinlenmesinin önemine dikkat çeken Dyt. Uygun, kızartma ve kavurmadan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Et, yüzde 20 yağ içerdiği için pişirirken ekstra yağ ilave etmeyip kendi yağıyla pişirmek doğru olacaktır" dedi.

Dyt. Gül Uygun: Kurban Bayramı'nda kavurma yemekten kaçının
05 Temmuz 2022 - 22:56

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Evlerde hazırlıklar sürerken kalabalık sofralarla beraber en çok kilo alınan yerler şüphesiz bayram sofraları oluyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde görevli Diyetisyen Gül Uygun, vatandaşların hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık yaşamadan sağlıklı ve keyifli bir bayram geçirmeleri için önerilerde bulundu.


 

'KESİM SONRASI ETLERİ DİNLENDİRİN'


 

Kesim sonrası kurban etinin dinlendirilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Gül Uygun, “Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketilebilmektedir. Ancak kesilen eti hiç bekletmeden tüketmek; hazımsızlık, şişkinliğe neden olacaktır. Etler mümkünse 24 saat buzdolabında dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Dondurulan etler oda sıcaklığında çözdürülmemeli. Etler bir gün öncesinden ya da akşam kullanılacaksa sabahtan buzdolabına alınmalı ve buzdolabında bekletilerek çözdürülmelidir. Çözdürülen etler asla tekrar dondurulmamalıdır" diye konuştu.


 

'KIZARTMA VE KAVURMADAN KAÇININ'


 

Etlerin kızartılmaması ve kavrulmaması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Uygun, “Mutlaka haşlama, fırın, ızgara gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini kullanmalı, kızartma ve kavurmadan kaçınmalıyız. Et, yüzde 20 yağ içerdiği için pişirirken ekstra yağ ilave etmeyip kendi yağıyla pişirmek doğru olacaktır. Mangal yapacaksak et ile ateş arasında 15-20 santim kadar mesafe olmalıdır. Aksi takdirde et yanacaktır ve üzerinde oluşan zararlı bileşikler kolon ve mide kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Aynı zamanda etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına da yol açmaktadır" şeklinde konuştu.


 

SAKATAT TÜKETİMİ


 

Gut, böbrek ve kolesterol hastalarının sakatat tüketiminden kaçınması gerektiğini söyleyen Uygun, “Yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içeren kırmızı etin görünen yağları çıkartılmalıdır. Hayvansal yağların aşırı tüketimi sonucu kolesterol damarlarda birikerek ve kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır. Gut hastalığı, böbrek hastaları, yüksek kolesterol hastaları sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. Etin yanında mutlaka tabağınıza zeytinyağlı sebzelerden, mevsim yeşilliklerinden ekleyin. Bu hem C vitamini alımınızı artırarak etten aldığınız demir mineralinin emilimini kolaylaştırır hem de lif içeriği sayesinde bayramda sıklıkla yaşanan kabızlık probleminin önüne geçer. Bulgur, tam tahıl ekmeği gibi sağlıklı karbonhidratları da tabağınıza eklemeyi unutmayın" ifadelerini kullandı.


 

'BAYRAM ZİYARETLERİNE AÇ KARNINA GİTMEYİN'


 

Bayram ziyaretlerinde kontrolü kaybetmemek için aç karnına gidilmemesi gerektiğini belirten Uygun, “Aç karnına gittiğinizde kontrolü kaybedebilir, ikram edilen yiyeceklere hayır diyemeyebilirsiniz. Gitmeden bir ara öğün yapmak faydalı olacaktır. Tatlı olarak en hafifi her zaman sütlü tatlılardır. Günde 1 porsiyon tatlıyı geçmemeye dikkat edin, dondurma, bitter çikolata iyi seçenekler olacaktır. Baklava gibi şerbetli tatlıları tüketmeye karar verdiysek mutlaka bölüşerek tüketelim, porsiyonu olabildiğince küçültelim. Özellikle yaz sıcaklarına denk gelen bu günlerde su tüketimi oldukça önemlidir. Ayran, maden suyu, şekersiz limonata gibi içecekler sıvı alımına katkıda bulunurken çay ve kahve gibi içecekler su yerine geçmez, bunlar aksine diüretik etkileri nedeniyle vücuttan su atımını hızlandırmaktadır" açıklamalarında bulundu.

(DHA)
Bu haber 177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum