Esmeray'dan Mevlevihane çağrısı

Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Esat Esmeray, Antalyalıların Mevlevihane’ye sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Esmeray'dan Mevlevihane çağrısı
14 Temmuz 2021 - 12:49
763 Yıllık Antalya Mevlevihane’sinin 2018 yılında hizmete girdiğini dile getiren Esmeray, Selçuklu Devleti sultanlarından Alaaddin Keykubat tarafından 1255 yılında yaptırılan Antalya Mevlevihane’sinin restorasyonu 2 yıl sürdükten sonra Antalya’ya kazandırılmıştır. Tarihte böylesi önemli bir yere sahip olan mekana sahip çıkmak hepimizin görevi” dedi.

Mevlevihane’yi ‘zamanın sevdaya durduğu mekan’ olarak yorumlayan Esmeray, “Sevgili Antalyalılar Antalya hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleri yanı sıra Antalya'mızda 762 yıllık Mevlevihane’miz ile adeta bir yeryüzü cenneti olan kadim şehrimizin bu güzelliklerini gözümüz gibi korumak, sahiplenmek, anlatmak, tanıtmak gençlere, çocuklara, ailelere, yerli ve yabancı turistlere Antalya Mevlevihane’si tanıtılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Esmeray, “Şehrimizin güzel mekanını tanıtmak, sahiplenmek yarınlara eser bırakmak bu güzel kültür ve sanat merkezi olarak anılmasına imkan tanıyacak çalışmaları da dernek, vakıf ve STK'lardan bekliyoruz. Turizmin başkenti olan Antalya Mevlevihane’sini kültür ve sanatın da başkenti yapmak en büyük hedeflerimizden biridir. Toplumların gelişmesinde sanatın gücü çok önemli bir noktadadır. Toplumla kültür ve sanatın gelişmesi için ziyaretçilerimizin teşvik edilmesi yöneticilerin sağlayacağı etkinlikler ile Mevlevihane’ye bakış farkını birlikte yaşayalım” şeklinde konuştu.

Tarihi mekanlara sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Esat Esmeray, “Burasının, mevlevilikle ilgili çeşitli bilgilerin, eşyaların sergilendiği yaşayan bir kültür ve sanat merkezi olmasını arzu ettik. 7-24 yaşayacak bir mekan olsun arzusundayız. Çocuklarınızı getirin, bu havayı teneffüs etsinler. Üniversite, lise öğrencilerimiz burada divan okusunlar, Mesnevi okusunlar. Sanatla ilgili, tasavvuf musikisiyle ilgili, geleneksel İslam sanatlarıyla ilgili kurslar alsınlar. Bu mekanlara sahip çıkmak zorundayız. İnsan nefesinin değmediği hiçbir yeri, mekanı koruyamazsınız. Onun için nefesinizi bu mekanlara değdirin” açıklamasında bulundu.

Selahaddin AKIN

Bu haber 584 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Esat ESMERAY
    3 ay önce
    Gönül Dolusu Teşekkürler YüzYüze Gazetesi.Göz bozukluğu gördüklwrinizi sınırlar. Görüş bozukluğü ise yaptıklarınızı.