DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7224180,05%
Antalya
32°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Güllü: “Site aidatları kiralarla yarışıyor”

Güllü: “Site aidatları kiralarla yarışıyor”

ABONE OL
13 Temmuz 2023 16:55
Güllü: “Site aidatları kiralarla yarışıyor”
13 Temmuz 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük artışın, apartman ve site aidatlarına da aynı oranda zam olarak
yansıtılmasına ilişkin hazırlıklar vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı. Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği (ASİYED)Başkanı Av. İbrahim Güllü, “Bazı yönetim şirketleri, dernek başkanları Devletin kiralara yapmış olduğu yüzde 25’lik sınırlamayı site aidatları için de yapabileceğini yönünde görüş belirtseler de bunun hukuki bir geçerliliği yoktur. Aidat miktarının ne olacağına Kat Malikleri Kurulu karar vermektedir” dedi.

“SİTE AİDATLARI KİRALARLA YARIŞIR HALE GELDİ”

ASİYED Başkanı Av İbrahim Güllü, “Konutlar için ödenen aidat; konum, sosyal alanlar, temizlik ve güvenlik gibi hizmetlere göre değişiklik gösteriyor. Normal bir apartman dairesinde oturanlar yalnızca temizlik ve onarım için aidat verirken, havuzlu, sosyal tesisli, güvenlikli sitelerde yaşayanlar, bu hizmetlerin karşılığı olarak çok daha fazla aidat ödüyor. Son dönemde aidatlar o kadar yüksek seviyelere ulaştı ki kiralarla yarışır hale geldi. Antalya başta olmak üzere birçok kentte lüks sitelerde neredeyse kira fiyatına yaklaşan aidatlar belirlenmekte. Bina sakinleri de bu aidatın sorumlusu olarak site yönetimlerini görüyor. Tepki ve öfkelerini yönetime yöneltmektedirler. Kamu otoritesi tarafından kiralara getirilen %25’lik artış sınırı aidatlara da geçerli olduğu ya da bu oranın üzerinde artış yapamazsınız yönünde itirazlar yükselmekte” ifadelerini kullandı.

“AİDATLARI YÖNETİM DEĞİL KAT MALİKLERİ KURULU BELİRLER”

Güllü, bazı yönetim şirketleri ve dernek başkanlarının devletin kiralara yapmış olduğu yüzde 25’lik  sınırlamayı site aidatları için de yapabileceğini yönünde görüş belirttiklerine değinerek, “Bunun hukuki bir geçerliliği yoktur. Kamu otoritesi böyle bir karar alamaz. Edinilen bilgilere göre de bakanlığın da böyle bir çalışması yoktur. Yapılan haberler, verilen röportajlar kamuoyunda ön plana çıkma gayretleridir.  Yüksek aidatların önüne sınırlandırma konularak geçilemez. Bunun için yapılması gereken kat malikleri kuruluna katılmak, yöneticinin iyi bir şekilde denetlenmesini sağlamak olmalıdır. Aidat miktarının ne olacağına Kat Malikleri Kurulu karar vermektedir. Aidatlar Kat Malikleri Kurulunun seçtiği Yönetici veya Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan ve Kat Malikleri Kurulu tarafından onaylanan bir İşletme
Projesine göre belirlenir” şeklinde konuştu.

YÖNETİCİ KENDİLİĞİNDEN ZAM YAPABİLİR Mİ?

Site yöneticisi olarak görevlendirilen kişilerin ve yönetim şirketlerinin aidatlara kendi kafasına göre zam yapamayacağına vurgu yapan Güllü, “Zaman zaman gündeme gelen personel giderlerinin, asgari ücretin artması ve benzeri girdi kalemlerindeki artışı bahane ederek ara zaman talepleri yöneticilerden gelebilmektedir. Kat malikleri kurulunca bu konuda yönetim kuruluna bir yetki verilmemiş ise ara zam yani aidata artış yapmak mümkün değildir. Aidatlar kat malikleri kurulu toplantısında yeniden değerlendirilmelidir” dedi.

BELİRLENEN AİDATLAR YÜKSEKSE NE YAPILABİLİR?

Haklarına ihlal eder nitelikte yüksek ödeme veya adil olmayan bölüştürme yapılması halinde, ev
sahiplerinin buna katlanmak zorunda olmadığını dile getiren Güllü, “Kat malikleri kurullarında alınan kararların iptalini talep mümkün. Ancak bu talep mahkemeye yapılır ve mahkeme talebi haklı bulursa, işletme projesinin tamamını veya itiraza uğrayan kısmını iptal edebilir. Bunun dışında kesinleşmiş işletme projelerinin tatbik kabiliyeti vardır, her kat maliki buna uymak zorundadır” diye belirti.

KİRACININ AİDAT SORUMLULUĞU NEDİR?

Kiracının aidat sorumluluğunun boyutunu açıklayan Güllü, “Kat Malikleri Kurulunda alınan kararlar mülk sahibini kadar kiracıyı da yakından ilgilendirmektedir. Kiracılar bütün aidat kalemlerinden sorumlu değildir. Kiracı sadece olağan yönetim giderlerinden sorumludur. Bu aşama da kiracılar hangi kalemlerden sorumlu olduklarını bilmeleri mağdur olmamaları açısından önemlidir. Binaya ait aidat ve ortak giderlerden o bağımsız bölümün maliki olan kiralayanla birlikte kiracı da sorumludur. Dolayısıyla ödenmesi gereken ortak gider, yönetici tarafından bağımsız bölüm malikinden talep edilebileceği gibi kiracıdan da talep edilebilir. Kiracının sorumluluğu ödemek durumunda olduğu kira bedeli ile sınırlıdır” diye söyledi.
Sözlerine ek olarak Güllü, “Ana taşınmazda sonradan malik olanlar bir önceki malikin eğer aidat borcu var ise bundan da sorumludurlar. Yani gayrimenkul satın alınırken borçları ile birlikte satın alınır. Bu nedenle gayrimenkul satın alacaklara, satın alacakları taşınmazın site veya apartman yönetimine taşınmazın aidat borcunun olup olmadığının sorulması tavsiye edilir. Eğer herhangi bir aidat borcu yok ise ‘’borcu yoktur’’ yazısı alınması ilerleyen zamanlarda oluşabilecek uyuşmazlıklar için gereklidir” dedi.

Deniz BULUŞ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.