İstanbul Sözleşmesine sahip çıktılar

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından birçok sivil toplum kuruluşu ve kadınlar sokağa çıkarak kararı protesto etti

 İstanbul Sözleşmesine sahip çıktılar
22 Mart 2021 - 08:22
Türkiye'nin kadına yönelik şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadelede etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesinden ayrılma kararına karşı kadınlar  Attalos Heykeli önünde bir araya geldi. İstanbul Sözleşmesinin  feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ının Resmi Gazete’de Cuma gecesi yayınlanmasından sonra Cumartesi günü protestolarla geçti. Kadın meclisi, Antalya barosu, Antalya Kadın Platformu gibi birçok sivil toplum örgütü yaptıkları eylemlerle fesih işlemini protesto etti. Eylemlere birçok siyasi parti ve temsilcisi de yaptıkları açıklamalarla destek verdi. 
HAKKIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ.
 Kadın Platformu yaptıkları açıklama ile  kararı geri çektireceklerini öne sürdü. Açıklamada, “Bıkmayız, yılmayız. Nice hakkımızı bu meydanda kazandık. AKP’nin koltuğu nasıl titredi ki ne yapacaklarını şaşırmışlar. Eşitlik ve adalet kadınlarla gelecek. Bir gece yarısı çıkardığı kararı geri çektireceğiz. Biz kadınlar, yaşamakla beraber, daha eşit ve özgür yaşamayı da istiyoruz. Eşitliğe düşman, özgürlüğe düşman olanlar, İstanbul Sözleşmesi'ni feshedebileceğini düşünüyor. Tek bir kararla bu haktan asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.

BARODAN TEPKİ GECİKMEDİ
Antalya Barosu avukatları ise  Başkan Polat Balkan önderliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp Attalos Meydanı’na kadar yürüdüler. İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede feshedilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Baro “Antalya Barosu avukatları İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz!” Dediler. Antalya Barosu’ndan Avukat Gamze Ökte Kılıçkop  Attalos Heykeli önünde bir basın açıklaması yaptı. basın açıklamasında “Öncelikle kadın ve çocuklar olmak üzere, her bireyin “şiddetsiz yaşama hakkı”nın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi,gece yarısı alınan bir kararla feshedilmek istenilmiştir. Hukuka aykırı olan bu fesih girişimi geçersiz olup anayasanın açıkça ihlali niteliğindedir” dedi.
‘ŞİDDETSİZ YAŞAMA HAKKI’NIN GÜVENCESİ
Kılıçkop, öncelikle kadın ve çocuklar olmak üzere, her bireyin ‘şiddetsiz yaşama hakkı’nın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin gece yarısı alınan bir kararla feshedilmek istenilmesini sert bir dille eleştirdi. Kılıçkop, “ hukuka aykırı olan bu fesih girişiminin geçersiz olup anayasanın açıkça ihlali niteliğinde olduğu belirtilerek, “İstanbul Sözleşmesi Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca yasayla onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeden Cumhurbaşkanı kararıyla çıkılamaz. TBMM yeni yasa yapmadıkça İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir. Bu nedenle, Anayasaya ve hukuka aykırı olan Cumhurbaşkanı Kararını reddediyoruz. Antalya Barosu olarak bu fesih girişimini tanımıyoruz. Yaşatmak istemeyenlere inat, risk altındaki kadınları ve çocukları yaşatmak biz hukukçuların görevi ve sorumluluğu olduğunu biliyoruz” dedi.
Vildan Çalcı KARA 
Bu haber 2196 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum