'İyot eksikliği tiroit bezi büyümesine neden olabilir'

Türkiye'de guatr görülme sıklığının yaklaşık yüzde 30-40 oranında olduğunu belirten Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın, “Bu durumun en önemli sebebi iyot eksikliği olmakla beraber genetik ve çevresel faktörlerin de etkisinin olduğu bilinmektedir. Tiroit bezi normal hormon ürettiği sürece guatr genellikle herhangi bir şikâyet oluşturmaz" dedi.

'İyot eksikliği tiroit bezi büyümesine neden olabilir'
24 Kasım 2021 - 18:20

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın, tiroit bezinin boynun ön tarafında bulunan yaklaşık 18 ila 20 gram ağırlığında endokrin bir organ olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın, "Tiroit bezi T3 ve T4 adını verdiğimiz tiroit hormonlarını salgılar. Tiroit hormonları vücuttaki enerjinin kullanılması için gereken ana hormonlardandır" diye konuştu.


ÇEVRESEL FAKTÖRLER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ


Türkiye'de guatr görülme sıklığının yaklaşık yüzde 30-40 oranında olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Sayın, şu bilgileri paylaştı:


“Bu durumun en önemli sebebi iyot eksikliği olmakla beraber genetik ve çevresel faktörlerin de etkisinin olduğu bilinmektedir. Tiroit bezi normal hormon ürettiği sürece guatr genellikle herhangi bir şikâyet oluşturmaz. Guatr, tiroit bezinin normal boyutlarından daha büyük olmasına verilen addır. Tiroit bezi normal boyutlarından daha fazla ise diffüz guatr, eğer tiroit bezi üzerinde nodül dediğimiz oluşumlar mevcutsa buna nodüler guatr adı verilmektedir. Nodüler guatr olan kişilerde nodül boyutu 1 cm üzerinde ise mutlaka ince iğne aspirasyon biyopsisiyle nodülün iyi veya kötü huylu olduğu araştırılmalıdır."


UNUTKANLIK VE DEPRESYON GÖRÜLEBİLİR


Tiroit bezinin normalden az hormon ürettiği duruma, hipotiroid adı verildiğini ifade eden Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın, “Hastalık, tiroit bezinin doğumsal yokluğu, hashimoto hastalığı, iyot eksikliği, tiroit cerrahisi sonrası ilaçlara bağlı hipofizer yetmezlik, radyoaktif iyot tedavisi sonrası ve tiroit bezi inflamasyonu gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Unutkanlık, depresyon, uyku hali, halsizlik, yorgunluk hissi, hipertansiyon, kalp ritminin yavaşlaması, kabızlık, eklem ağrısı, kas krampları, ciltte kuruma, saç dökülmesi, göz kapaklarında şişme, adet düzensizliği, aşırı kanama gibi belirtiler de gösterebilir" şeklinde konuştu.


TİROİT TESTLERİ YAPILMALI


Uzm. Dr. Esin Şanlı Sayın, graves toksik adenom, subakut (kısa-orta süreli tiroid) tiroidinin neden olduğu hipertiroidi ile ilgili şunları söyledi:


“Aşırı sinirlilik gerginlik hissi, çarpıntı kalpte ritim bozukluğu, kaslarda güçsüzlük, ishal, kilo kaybı, aşırı terleme, adet düzensizliği, gözlerde şekil bozukluğu, ellerde titreme gibi belirtiler görülmektedir. ST3, ST4 (tiroid fonksiyon testleri) ve TSH (tiroid uyarıcı hormon testi) dediğimiz kanda bakılan hormon düzeyleriyle tanı konulur. Hipertiroidi tanısında mutlaka tiroit ultrasonu ve sintigrafi çekilmelidir."


(DHA)
Bu haber 103 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum