Müteahhitlere 'dvor cihazı' müjdesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail İltemir, müteahhitlerin yüksek katlı binalar inşa etmesiyle ilgili sorun olan DVOR cihazı sorunuyla ilgili Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, çözüm yolunda adım attığının müjdesini verdi.

Müteahhitlere 'dvor cihazı' müjdesi
30 Aralık 2022 - 15:53
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail İltemir ve yönetimi İmar planlarını ve buna dayalı olarak inşaat sektöründe ki faaliyetleri etkileyen Devlet Hava Meydanları işletmesine (DHMİ) ait DVOR cihazına yönelik Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. TÜTÜNCÜ’nün yaptığı bu görüşme ile Antalyalı müteahhitlerin imar durumunda kendilerine verilmiş olan inşaat haklarını kullanabileceklerinin müjdesini duyurdu.
“Çözüm üretilmemişti”
İltemir konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, müteahhitlere büyük dokunuşlar yapmak için büyük mücadeleler içinde olduklarını belirterek “Dernek kanalıyla ve sosyal medya araçları ile sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Eziyet çeken müteahhitlerimiz var bazı konularda onların dertlerine merhem olmaya çalışıyoruz. Hava meydanlarının içerisinde bir tane DVOR isimli cihaz var. Bu müteahhitlerin o bölgedeki kat adetlerini, yüksekliklerini etkileyen bir cihaz. Yerinin değiştirilmesi mümkün olan bir cihaz. Bu konuyla ilgili bu aletin yerinin değiştirilmesi gerektiğini defalarca iletmemize rağmen çözüm üretilmemişti”
“Sorunun çözümü için söz alındı”
İltemir, “İnsanların kat adetlerini düşürmeye yönelik 4 aydır, kat adetlerine müdahale ediliyor. Bizde bu konuda Ulaştırma Bakanımız geldi ve Hakan Tütüncü Başkan’a konu iletildi. Bu DVOR cihazının yeri değiştirilerek burada yüksek kata müsaade edilen parsellerin imar haklarını kullanabilmesini mağdur edilmelerini, ilerde milyonlarca lira tazminat davasına dönüşebileceğini DHMİ’ye ilettik. Ancak bir çözüm sunulmadı. Hakan Başkanımızda bu noktada düğmeye bastı. Bakan beyle gerekli görüşmeleri yaptı. Bu konunu bir an evvel çözümleneceğinin sözünü aldı” diye müteahhitlere müjde verdi.
“Müteahhitlere eziyet”
DVOR cihazının yerinin değiştirilebileceğinin ancak çözüme gitmek yerine kat yüksekliklerini düşürerek mağduriyetler oluşturduklarını savunan İltemir, “Bu konu keyfi bir konu, o cihaz orda olmak zorunda değil. O cihaz orada sinyal üreten bir cihaz,  olmak zorunda değil. Bu konuyla ilgili idare kılını kıpırdatmadı. 10 katlık yerin var. DHMİ diyor ki; ‘3 kata izin veriyorum’ Dvor cihazı seyyar yeri değiştirilebilen bir cihaz neden benim imar haklarıma tecavüz ediyorsun da, aletin yerini değiştirmeyi düşünmüyorsun bana eziyet ediyorsun” diye de konuyu açıkladı.
“Cihaz yeri değiştirilerek sorun çözülebilir”
Şubat ayında çıkan bir yönetmelik nedeniyle bu konunun ‘Antalya’daki müteahhitlerin başına bela” olduğunu söyleyen İltemir, “İdarey iletmemize rağmen konuyla yeteri kadar ilgilenmedi. 15 kata belediyeden izin aldım mı? Aldım, ama DHMİ 3 kata kadar izin veriyorum, diyor. Cihazın yerinin değiştirilmesi ile sorun çözülebilecekken kat sayısını düşürerek mağduriyet oluşturuluyor” dedi.
“Mağduriyetin altından hiçbir irade kalkamaz”
Yerinin değiştirilmemesi ile ilgili olarak yeterli bir açıklamanın olmadığından yakınan İltemir, “Değiştirmeme sebebi hiçbir yeterli bir gerekçe yok. Bu konuya gerçekten konuyu sahiplenmediler.  Bunun yerine yazı yazarak cevap verdiler. İdarenin konuyla ilgilenmemesi nedeniyle oluşan bir durum.  Burada düğmeye bugün basmazsak devletimize sorun olacak bir konu. Böyle bir mağduriyetin altından hiçbir irade kalkamaz” diye konuştu.
TÜTÜNCÜ’YE TEŞEKKÜR ETTİ
Başkan İltemir, “Biz bu duruma müdahale etmezsek daha çok mağduriyet oluşacak. O kadar çözümü o kadar kolay ama bir o kadarda ciddi bir kolay”  diye belirterek Tütüncü’ye konuyla ilgilendiği için ve çözüm noktasında çalıştığı için teşekkür etti.
MÜHÜBE TAŞKIN
 
Bu haber 558 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum