DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
BITCOIN 7224180,05%
Antalya
32°

AÇIK

16:29

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Öğrencilere bağımlılıkla mücadele eğitimi

Öğrencilere bağımlılıkla mücadele eğitimi

ABONE OL
27 Eylül 2023 15:42
Öğrencilere bağımlılıkla mücadele eğitimi
27 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede birincil önleme temelli farkındalık programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nı (TBM) genç bireyler arasında yaygınlaştırmak amacıyla; üniversite öğrencilerine yönelik “TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi” düzenliyor

TBM Akran Uygulayıcı Eğitimleri, dayanışmadaki sürekliliğin sağlanmasını, gençlerin Yeşilay’ın mücadele ettiği alanlarda görev almalarını ve bağımlılık konusunda bilinçli bir duruş sergilemesini amaçlıyor. Ankara’da gerçekleşen TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi’ne Anadolu’nun farklı bölgelerinde, farklı branşlarda üniversite okuyan, Genç Yeşilay Kulübü üyesi 201 öğrenci katıldı. Eğitmenlerin Yeşilay Genel Merkez çalışanları ve gönüllülerden oluştuğu eğitimde; Yeşilay’ın Önleme Çalışmaları ve TBM, STK’da Gönüllü Olmak, Gelişen Dünyada Bağımlılıklar, Sağlıklı Yaşamın Temelleri, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Kumar Bağımlılığı, Tütün Bağımlılığı, Teknoloji Bağımlılığı, Genç Yetişkin Eğitim İçerikleri Uygulamaları, Etkili Sunum Teknikleri, Bağımlılık Atölyesi, Akran Arabuluculuğu ve Savunuculuk gibi konu başlıkları işlendi.
GENÇLERİMİZİN FARKINDALIKLARINI ARTIRACAĞIZ
Eğitimin açılışına katılan T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Safa Koçoğlu konuşmasında, “Yeşilay olarak bağımlılıkla mücadelede en önemli hedef kitlemiz gençlerdir. Gençlerimizi, bağımlılıklardan korumak için bilgi ve beceri kazandırmanın yanında, onları toplumsal sorumluluk projelerine dahil etmek istiyoruz. Bu eğitimle hem gençlerimizin bağımlılık konusunda farkındalıklarını arttıracağız hem de onları akranlarına eğitim verebilecek uygulayıcılar haline getireceğiz” dedi.
BAĞIMLILIKLARDAN UZAK DURMAK İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM TARZINI BENİMSEYİN
Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil TBM Akran Uygulayıcı Eğitimi’nin kapanış programına katıldı. Konuşmasında, bağımlılıklardan uzak durmak için sağlıklı yaşam tarzının önemine vurgu yapan Büyükhelvacıgil, “Eğitimlerini başarıyla tamamlayan gönüllülerimiz; kendi üniversitelerinde gerçekleştirecekleri eğitimlerle, akranları arasında bağımlılıklar ve sağlıklı yaşamla ilgili farkındalıkların artmasında katkıda bulunacaklar” dedi. Eğitimi tamamlayan öğrenciler, edindikleri bilgi ve deneyimleri kendi üniversitelerinde paylaşacaklar. TBM Akran Uygulayıcılarının, Yeşilay’ın desteğiyle kendi akran gruplarında eğitim faaliyetleri kapsamında 350 akranına eğitim vermesi planlanırken, en az 70.350 genç TBM Akran Eğitimi alacak. Akran eğitiminin yaratacağı sosyal etki ve toplumsal fayda aracılığı ile gençler arasında sağlıklı yaşam kültürü yaygınlaştırılacak. Yeşilay-Bülten

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.