Rektör Özkan lise öğrencileriyle bir araya geldi

TÜRKİYE genelinden liselerin üniversite tanıtım etkinlikleri sürüyor. Akdeniz Üniversitesi'nin (AÜ) son misafiri Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi oldu. Kampüsü gezerek tıp, mühendislik ve diş hekimliği fakülteleri başta olmak üzere fakülte ve bölümler hakkında bilgi alan öğrenciler, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Türkiye'nin ilk yüz, çift kol ve dünyanın ilk rahim nakline imza atan ekibin başındaki Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile biraraya geldi.

Rektör Özkan lise öğrencileriyle bir araya geldi
13 Mayıs 2022 - 12:25
ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ANLATTI

Öğrencilerle kısa süre sohbet eden AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi'nin kapılarının bütün öğrencilere açık olduğunu belirterek öğrencilere liseden sonraki öğrenim hayatlarında başarılar diledi. Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi öğrencilerinin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ömer Özkan ise organ ve doku nakillerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Organ bağışı farkındalığının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, "AÜ organ nakillerinde Türkiye'nin ve Dünya'nın öncülerinden. Birçok branş var ama organ nakli çok önemli bir yer taşıyor. Organ nakli konusunda bağışlar daha fazla olsa ülkemizdeki organ nakilleri de artış gösterecek fakat organ naklinin en önemli konusu bağışçılar. Kalp, böbrek, karaciğer bunlar hep kadavradan olan bağışlar. Yüz ve uzuv nakillerinde de dünyadaki sıkıntı tedariğin az olması. Gelecekte organ nakli sıkıntısını çözmek için sizlere çok önemli görevler düşecek. Çünkü organ üretimi gibi bir kavram çıkıyor günümüzde ortaya. Belki on sene yirmi sene sonra bu organlar üretilerek ihtiyacı olan insanlara nakledilecek" şeklinde konuştu. Soruları cevaplayan Prof. Dr. Ömer Özkan, hangi mesleği yaparsanız yapın her zaman en iyisini yapmaya çalışın önerisinde bulundu,

Ziyareti düzenleyen Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Hüseyin Akıncı da ev sahipliği için Rektör Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan'a teşekkür etti.(DHA)
Bu haber 49 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum