Ressam Timur'dan 'petroglif' sergisi

KAYA taşları üzerine kazınmış tarihsel arkeolojik figürleri tuvallerine aktaran Antalyalı ressam Cemalettin Timur, ödüllü eserlerini bu kez özel bir okulda öğrenciler için sergiledi.

Ressam Timur'dan 'petroglif' sergisi
24 Ocak 2023 - 14:28
Seçil Çavuşoğlu'nun küratörlüğünde bir özel kolejin sanat galerisinde açılan 'Petroglif' (kaya üzerine oyma-kazıma) adlı serginin kurdelesini okul müdürü Ömer Tuna, Güzel Sanatlar Derneği Başkan Yardımcısı Ertuğrul Hepgüzel, ünlü ressamlardan Hamdi Dicle, sanatçı Cemalettin Timur birlikte kesti.


ARKEOLOJİK RESİM SANATI


Kaya resimleri sergisinin açılışına öğretmen ve öğrencilerinin, sanatçıların, sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu. Tuvallere aktarılmış arkeolojik resimler hayranlıkla incelendi. "Arkeolojik resim sanatını yaşatma çabası gösteriyorum" diyen ressam Cemalettin Timur, Türkiye'de bir ilk olan eserleri hakkında öğretmen ve öğrencilere bilgi verdi. Timur, sözlerini şöyle sürdürdü;


"Asırlar öncesi insanlar, kayaların yüzeyine kazıdıkları şekillerle birbirleriyle anlaşıyordu. Kaya resimleri insanlar arasında iletişim aracı olarak kullanılmış. İnsanların başarıları da kaya üzerine kazılan resimlerle duyuruluyordu. O dönemler ok ve mızraklar kullanılarak yapılan savaşlar da kaya üzerine kazılan resimlerle duyurulmuş. Resim sanatı böyle ortaya çıkmış. Doğa olaylarından dolayı bozulan, parçalanan kayalar üzerindeki tarihsel figürleri tuvallerime aktararak yaşatma, gelecek kuşaklara ışık tutma amacıyla çalışmalarımı sürdürüyorum."


Ressam Cemalettin Timur'un büyük ilgi gören ve Türkiye'de de ilk olan kaya resimleri, katıldığı yarışmalarda ilk üç dereceye girmişti.(DHA)
Bu haber 98 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum