Sessiz Sedasız Düzenleme

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, Resmi Gazete’de yayımlanan zorunlu trafik sigortasına yönelik yeni düzenlemenin “Tüketiciler aleyhine oldu” sözleriyle değerlendirdi.

Sessiz Sedasız Düzenleme
19 Eylül 2022 - 17:32
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) sesiz sedasız zorunlu trafik sigortasına yönelik yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Eylül’de yürürlüğe giren değişikliği değerlendiren Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “tüketiciler aleyhine oldu” dedi.
YÜZDE 19’LUK ARTIŞ
Gündüz, “Eylülden itibaren otomobillerin trafik sigortası fiyatları yüzde 20, ticari araçların yüzde 10 artacak. Üzerine yüzde 4.75’lik artış eklenecek. Yeni düzenleme ile ilk kez özel-tüzel araçların ayrımına gidildi. Sadece fiyat artışına gidilmedi. 2022’nin şubat ayında şirketlere primlerini her ay yüzde 1.5 arttırma hakkı tanındı. Mayıs ayında bu oran 2.25’e çıkarıldı. Şimdi yeni düzenleme ile şirketler eylül başından itibaren trafik primlerini her ay yüzde 4.75 arttırabilecek. Bu da sene sonuna kadar yüzde 19’luk bir artış anlamına geliyor” diye konuştu.
Ayrıca aracınız şirket üzerine kayıtlıysa trafik sigortasına daha yüksek prim ödeyeceğinizi belirten Gündüz, “Hasarsızlık indirimi kalktı mı? Kalkmadı, yeni düzenleme ile hasarsızlık indirim oranları da belirlendi. En düşük prim 1.951TL. İstanbul veya Büyükşehirlerde yaşıyorsanız tüzel bir araç için bu fiyat 11 bin 874 liraya çıkacak” diye kaydetti.
FİYATLAR NEDEN ARTTI?
Eğer sene sonuna kadar yeni bir artışa gidilmezse 2022 yılı tamamında trafik sigortasında yüzde 79 ile 99 arasında artış yapılmış olacağını kaydeden Gündüz, “Enflasyon, döviz kurundaki dalgalanmalar, asgari ücrette yüzde 70 artış hem maddi hem de vefat, sakatlık gibi bedeni hasar primlerini ciddi şekilde arttırdı. Bir de sürücü kusurlu olsa dahi sigorta firmalarına zorunlu ödeme şartı getirildi. Bundan dolayı son aylarda sigorta şirketleri trafik sigortası yapmaktan kaçınır hale geldi” diye anlattı.  
Neşet Gündüz, “Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle SEDDK bu konuya da açıklık getirerek, sigorta yapmaktan kaçınan şirketlere faaliyetlerini geçici olarak durdurabilecek.Tüketiciler bu durumla karşılaşırlarsa SEDDK ve ticaret il müdürlüklerine şikayette bulunabilirler” dedi.
MÜHÜBE TAŞKIN

 
Bu haber 100 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum