'Tarihi öğrenmek için müze önemli'

Müzeler Haftası nedeniyle açıklama yapan Kültür Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Esat Esmeray, yaşanılan kentin tarihini öğrenmek için müzelerin çok önemli olduğunu söyledi.

'Tarihi öğrenmek için müze önemli'
20 Mayıs 2022 - 15:03
Müzeler Haftası nedeniyle açıklama yapan Kültür Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Esat Esmeray, yaşanılan kentin tarihini öğrenmek için müzelerin çok önemli olduğunu söyledi.

“Kültürel mirasları ortaya çıktıkça kentler, turizm anlamında daha çok gelişiyor” diyen Esmeray, günün amacının milli değerler olan kültür varlıklarının korunması, onarılması, tanıtılması, saklanması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yapılan, yapılması gereken çalışmaları anlatmak olduğuna dikkati çekti.

Esat Esmeray, “Müzeler, geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza yardımcı olurlar. Geçmişte yaşamış binlerce yıllık çağın yaşam biçimi hakkında bize bilgi veren müzelerimiz eğitici ve öğretici mekan olmalarının yanı sıra bizlerin tarih bilincinin gelişmesine de önemli katkıda bulunurlar. Müzelerde bulunan geçmiş uygarlıklara ait eserler o dönemde yaşayan insanların kültürü, inancı ve yaşam tarzları hakkında bilgi verir. Medeniyetlerin yaşatıldığı ülkemizde geçmiş yüzyıllarda birçok uygarlık yaşamış ve o döneme ait önemli izler bırakmışlardır. Bu bilinçle müzelere gereken değeri vermeli, geleceğin teminatı çocuklara tarih bilgisini aşılamak, geçmişi öğrenmelerini sağlamak için müzelere teşvik etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Tarih ve kültürel değerlerimizin korunup yaşatılmasına destek ve emek veren herkese teşekkür eden Kültür Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi esat Esmeray, “Geleceğimizin teminatı olan nesilleri yetiştirirken, geçmişimizden aldığımız gücün önemini vurguluyoruz. Bu gücün kaynağı da tarihimiz ve bu tarihi saklayan müzelerimizdir. Müzelerimiz, binlerce yıllık uygarlıkların birbirinden değerli eserlerini, yaşam stillerini, kullandığı malzemeleri, giyim ve kuşamlarını bizlere canlı bir biçimde sunulduğu mekanlardır. Müzelere ve tarihi değerlere verilen önem, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin önemli göstergelerinden biridir. Bu nedenle müzelerimizdeki eşsiz eserler ve şehrimizdeki tarihi değerlerin korunması, onarılması ve gelecek nesillere aktarılması toplumsal sorumluluklarımızdandır” şeklinde konuştu.
 
Bu haber 447 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • e
    2 ay önce
    Tarih ve Kültürel Değerlerimizin Korunması,yaşatılması adına Asli Görevimiz Bu Olmalı Kültür Memur-Sen ailesi Olarak 7/24 Saat Görevimizin Başındayız.Teşekkürler Akdeniz yüzYüze gazetesine