Üniversite değil, sanki KORKU İMPARATORLUĞU

Akdeniz Üniversitesinde sular durulmak biliyor. Prof.Dr. Özlenen Özkan'ın göreve gelişiyle birlikte başlayan mobbing iddiaları her geçen gün artarken akademik yükseltme bekleyen yaklaşık 400 akademisyenin YÖK başkanına ve Cumhurbaşkanına ulaşma hazırlığında olduğu söyleniyor.

Üniversite değil, sanki KORKU İMPARATORLUĞU
06 Eylül 2021 - 11:15
REKTÖR ÖZKAN'IN 1.YILINDA "İŞLER KÖRDÜĞÜM"
Rektör Özkan'ın öğretim üyelerine randevu vermediği, üniversitenin personel ve mali işlerinden sorumlu olarak atadığı Prof. Dr. Murat Turhan'ın da aynı şekildeki sert tutumu en çok eleştiri alan konular arasında sıralanıyor. Üniversitede gerçekte profesyonel bir yönetimin olmadığı, 1 yılı aşkın süredir hiç bir yönetim kurulu ve senato toplantısı yapılmadığı alınan kararların ise whatsaap  üzerinden dekanlara onaylatıldığı ifade ediliyor.
İSTİFALAR PEŞ PEŞE GELİYOR
İdari işlerdeki çöküşün ise daha derin olduğu, daire başkanlıklarında yaşanan değişimler ve Rektör Özkan'ın atadığı Sağlık, Spor ve Kültür Daire Başkanının istifasının krize yol açtığı dillendiriliyor. İktisat Fakültesi Dekanı Ahmet Uzun'un istifası sonrasında yine rektörün kendisin atadığı İletişim Fakültesi Dekanı Mustafa Şeker'in de istifa etmesi Kampüsteki karmaşanın örneklerinden birini oluşturuyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi kampüsteki en büyük huzursuzluk çalışanların motivasyonunun olmayışı. "Neredeyse herkesi azarlayan ve tehlikeli gören" bir yönetim anlayışının Akdeniz üniversitesini çıkmaza götürdüğü ve çoğu akademisyenin ise başka üniversitelere geçmek için girişimde bulunduğu ve yönetimi eleştirdiği konuşuluyor.

ÜNİVERSİTEDEKİ KARANLIK EL
Üniversite gizli bir yapılanma olduğu,    akademik faaliyetler yerine hastane  bütçesi, döner sermaye, Tömer ve diğer mali konulara odaklanıldığı konuşuluyor. FETÖ'nün üniversite içinde hala etkin olduğu ise kapalı kapılar arkasında dillendiriliyor.

REKTÖR ÖZKAN BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞINA MI ADAY
Rektör Özkan en fazla eleştiriyi üniversite içi yerine dış misafirler ile ilgilenme konusunda alıyor. Rektör yardımcısı Murat Turhan'ın üniversitenin gerçek Rektörü olduğu, Rektör Özkan'ın ise kurum dışı ve yalnızca sağlıkla ilgili gündemle meşgul olduğu belirtiliyor. Rektör Özkan'ın bir çalışma ekibinin olmadığı, bir çok birimi ise vekaletle  yönettiği görülüyor. Dar kadroculuk tercihi ise Akdeniz Üniversitesindeki mobbing iddialarını daha da güçlendiriyor. Her işin başında Prof. Dr. Murat Turhan'ın olması ise dikkatlerden kaçmıyor.


TIP FAKÜLTESİNDE SULAR DURULMUYOR
1 yılı geride bırakan Rektör Özkan'ın diğer en büyük sorununu Tıp Fakültesinde yaşananlar oluşturuyor. Medikal alımları kimin yaptığını şimdilik bir yana bırakalım, Hastane çalışanlarının yaşanan adaletsizliklerden dolayı iş yavaşlattığı, rapor aldığı ve hastane yönetiminin çalışacak personel bulmada güçlük çektiği anlatılıyor. Kendisini Cumhurbaşkanına yakın gösteren ve külliye ile bağlarını güçlendirmek için çabalayan Rektör Özkan'ın bu başarısını devam ettirip ettirtmeyeceği merak edilirken, Üniversitedeki huzursuzlukların da dineceği görünmüyor. Kampüs dışına pompalanan olumlu Özkan Ailesi imajı, Kampüs içinde bir korku imparatorluğu ve uygulamaları şeklinde yaşandığı belirtiliyor. HABER MERKEZİ
 
Bu haber 5369 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hastane personeli
    11 ay önce
    Akdeniz üniversitesi hastanesinde çalışıyorum. Hastane ilk defa maaşlarımızı ödeyemiyor. Kasa boş olduğu için maaşımızın yarısını ayın 5 in de yatırdılar. 15 inde de diğer yarısını yatıracaklarmış. Hastane bitmiş. Çalışanın maaşını artık ödeyemez hale geldi.