Ahmet Hakan ÇELİK

Ahmet Hakan ÇELİK


FREGOLİK MEDYA

30 Ağustos 2021 - 11:57

Daha önce fregoli sendromunun ne olduğunu duymuş muydunuz?

Öncelikle bu nadir görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Fregoli sendromu olan bir kişi, etrafındaki herkesin aynı kişi olduğunu düşünür.
 Fregoli sendromunda bir kişinin yüzünü çevredeki herkesin yüzünde görmek ve hatta daha da ileriye gidilerek o kişinin herkesin kopyası olduğunu sanmak söz konusu. Örnek olarak Fregoli sendromuna yakalanmış bir kişi, kendisi haricinde çevrede bulunan herkesin aynı kişi olduğunu düşünüyor. Ve korkuya kapılıyor, herkesin kötü kişiler tarafından ele geçirildiğini düşünüyor.
Kanımca bu  psikolojik bir rahatsızlık değil “farkındalıktır”.

Çağımızda sosyal medyanın sağladığı imkanlarla beraber insanlar kendilerini istedikleri gibi pazarlayabiliyorlar. Ve istedikleri vasıfları profillerine yazarak orada yazan insan olduklarını düşünüyor ve düşündürtüyorlar. Fikirlerinde olduğu gibi dış görünüşlerini de istedikleri gibi şekillendirebiliyorlar.
Saç renklerini, kilolarını, kaslarını, göz renklerini ve daha bir çok  fiziksel özelliklerini değiştirip istedikleri hale getiriyor ve sosyal medyalarında paylaşabiliyorlar.

Marjinal fikirler, insan hakları, hayvan hakları, özgürlük, adalet…
Sözde bunları savunduklarını söyleyen, ideolojilerinin farklı olduğunu yazan ya da paylaşım yapan insanların büyük çoğunluğu gerçek hayatta bunlara dair hiçbir eylemde bulunmuyor ve hatta görmezden geliyor . Yine Sosyal medyaya bakıldığında herkes farklı ya da özel olduğunu görüyoruz.  Fakat  bir çoğu farklı kostümlerin altına girmiş aynı zihinler.

Peki ben fregoli sendromu mu yaşıyorum?
Ya da asıl psikolojik rahatsızlık hangisi?

Mecazi anlamlar kötektir…
 

Bu yazı 856 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum