Fırat Karahan

Fırat Karahan


CİĞERLERİMİZ YANIYOR

27 Mayıs 2021 - 15:36

‘’Doğa ile  savaş halindeyiz eğer, kazanırsak, kaybedeceğiz’’...
Yaz geldi orman yangınları başladı.
Geçen gün Alanya da, Serik’te, Döşeme altında, Ermenek’te, Lara’da, Çakırlarda ormanlarımız yandı. Belli başlı gazeteler, Televizyon ekranlarına çıkmış can kaybımız yok diye seviniyor. can kaybı yok ne demek . Diye açıklama yapan gazetecilere yetkililere ne demeli! Ağacın, bitkinin,  karıncanın, ağustos böceğinin, kelebeğin, karacanın kaplumbağaların, yaban domuzunun, tırtılın da bir can taşıdığını o insanlara  nasıl anlatacağız? Bu ne sığlıktır. Aynı gemideyiz ve beraber yaşamamız gerekiyor onlar olmadan olmaz. Nefes alamayız.
Biraz daha dikkatli olmalıyız. Araba sürerken içtiğimiz sigarayı pencereden atmayalım. Pandemi evet! Evde sıkılıyoruz . Bunalıyoruz.
Park bahçelere, ilçelere, tatil köylerine gidip ızgara yapmak istiyoruz. Bir dalgınlık anında  rüzgarın da etkisiyle tek bir kıvılcımla binlerce hektarlık ormanlarımız yanabilir.  Biz önlememizi alalım değeri kalsın.Birçok ülkede ‘iklim değişikliği ve kuraklık’ etkili olmaya başladı.
Önlemler alıyor ve uyguluyorlar.
Türkiye de ısınıyor, susuzluk ve kuraklık emareleri baş gösteriyor, sıkıntı kapımıza dayandı. Dünyada her geçen gün artan orman yangınlarını gördükçe küresel ısınmanın etkisini giderek artacaktır. Ormanlarımızı keserek yeni yapılacak  inşaat ihalelerine bırakıyoruz. Sen ne kadar güzel betonlu evlerde yaşasan da ciğerlerine temiz hava almadığın sürece ciğerlerin iflas eder kirli havayla ölürsün.
Ormanlarda sadece bizlerin değil gelecek kuşakların da hakları var . Niteliği yitirilen alanların satışından para kazanmayı düşünmek ormandan yoksun kalan bir ülkenin yaşanamayacağını görememektir. Orman olmazsa yağmur da yağmaz, Dere de su da olmaz. Ağaçlar gülümsemezse, dallarda kuşlar ötmezse hayvanların soyu tükenirse bu dünyadan insanlığa ne kalır? zaten beton yığını kentlerde insanlar boğulmaktadır. Ormanların talan edilmesiyle insanlığın yaşam alanları yok edilmektedir. Ormanlar, insanı insan dünyayı dünya yapan hayata can veren yaşam iksirleridir. Sözlerime Kızılderilileri  bilgelerin söyledikleri bir sözle bitirmek istiyorum. ‘’Dünyayı sadece atalarımızdan miras almadık, aynı zamanda çocuklarımızdan da emanet aldık. Bizden sonra gelecek nesil için korumalıyız.
 

Bu yazı 1962 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum