İlhan Sarıtepe

İlhan Sarıtepe


CANIMIZI SIKAN ŞEYLER

02 Haziran 2021 - 09:52Ne kadar mutlu, pozitif olursanız olun hepimizin daraldığı, kendine gelemediği ve kafasını boşaltamadığı durumlar olmuştur. Kimileri hep depresif olur, kimileriyse her zaman mutlu gözükür. (Mutlu gözükür diyorum çünkü bu hayatta kimse her zaman mutlu olamaz, sadece öyle görünmeyi başarır.) Aslında hayata karşı olan bakış açımız her zaman olduğu gibi sorunlara karşı duruşumuzu da belirler. Misal hayat bence tam anlamıyla bir oyundur, tek farkı sadece tek bir şansımız olması.

Hayatta yaşadığımız sorunların hepsi aslında bir başkasının da yaşadığı, yaşayabileceği sorunlar lakin herkes aynı tepkilyi vermez, aynı dersleri çıkartamazlar. Elbette ders çıkarılması gibi bir durum olmayan, sadece oturup kahrolduğunuz acılar vardır ki bunu yaşayanın vay haline. Diğer durumlarda ise o sorun gerçekten büyük mü değil mi anlamanız için kendinize şunları sormanız gerekiyor. (Bu taktiği daha önce de vermiştim.)

-Bu olay 1 sene sonra da sizi etkileyecek mi?
-Şu an gerçekten ölseniz, yine de bunu dert edecek misiniz?

Şu soruları kendinize sorunca gerçek cevabı alacaksınız. Kendinizi boş yere kandırmayın. Hayattan sadece zevk almaya bakın. Ne bileyim, paintball oynayın, yemeği ağzınızın sağ tarafında çiğneyin, kedi besleyin, gün doğumunu izlemeye kalkın, en kötü 1.5 saat aralıksız yürüyün zaten eve geldiğinizde bir şeyiniz kalmaz. Sadece bir defa yaşıyoruz ve bunu böyle heba etmeyin. Yeni insanlarla tanışın, belgesel izleyin, IMDB Top 100 listesini sırayla bitirin, dizi izleyin, Bukowski okuyun, kiliseye gidip bir pedere içinizi dökün, annenizi arayın, hikaye yazın, en yakın ormanın kenarından bisiklet sürün, bisiklet demişken eğer yoksa bir bisiklet satın alın, turistlik bir yerde işe başlayın, yabancı dil öğrenin, Fenerbahçe’nin maçını izleyin, NBA puan durumuna bakın, Stalin ve Hitler’i ve Soğuk Savaş dönemini öğrenin, tarih araştırın, 4.Murat kimdir ona bakın, George Orwell’in gerçekleşen kehanetlerini düşünün, Kutsal Meryem’i araştırın, rap dinleyin, enstrüman öğrenin, sevdiğiniz birisiyle dışarı çıkın, sahilde dolaşın, bir kursa yazılın. Yapılacak o kadar çok şey var ki. Hayat bu kadar boş bir yer değil, hayalinizin alabileceği her şeyi kapsar. Bunun farkında olarak yaşayın.

Bu yazı 1586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum