Mevlüt Sarıgül

Mevlüt Sarıgül


Moena Köyü

03 Haziran 2021 - 15:00

İtalya'da Manzori Dağlar'nın eteğindeki 'La Turchia' adıyla da tanınan Moena Köyü'nün sakinleri, Türkçe bilmiyorlar ama kendilerini Türk olarak tanıtıyorlar. İtalya'nın Tarento Bölgesi'nde bulunan köyün ekonomisi büyük ölçüde turizme dayalı. 2600 kişinin yaşadığı küçük Türk köyü, Türklere olan aşırı hayranlıkları ve Türklerin yaşayış tarzını benimsemeleri yönünden oldukça dikkat çekici. Yüzyıllar öncesinde 2. Viyana Kuşatması sırasında İtalya'daki bu köye sığınan bir Türk yeniçeri köye yerleşmiş ve bu yeniçeri bir de oranın kahramanı olarak adlandırılmaya başlayınca şu zamana dek gelen hayranlık başlamış oldu.

 Osmanlı askeri, İtalya'daki bu köye sığındığında yaralı ve ölmek üzereydi. Köyün sakinleri yeniçeriyi tedavi ettiler ve kurtardılar. Daha sonra köyden bir kızla evlenen Osmanlı askeri o dönem kralın halktan istediği haksız vergilere karşı köylüyü destekledi. Köyün kahramanı olan bu asker ardında 323 yıllık bir eser bıraktı. Tüm bu olayların gelişmesini sağlayan yeniçerinin asıl adı Balaban Hasan. Ve köyün meydanında bir anıtı bulunuyor. Merzifonlu Kara Mustafa zamanında yaşamış bir yeniçeri olan Balaban Hasan, önemli başarılara da imza atmıştır. Yaz aylarında 2 bin 600, kış aylarında ise 14 bine çıkan nüfusuyla kış turizmine oldukça el verişli bir bölge. Köyde her ağustosun 19 ve 21'i arasında yapılan bir Türkiye Festivali de var. Türk kıyafetleri içerisinde ellerinde ay yıldızlı Türk bayrakları ile sokağa çıkıyorlar. Meydanda bulunan yeniçeri büstü hakkında "O bizim atamız, biz türk'üz, burası da bizim Türkiye'miz!" Diyorlar. Sokaklarında İtalyan değil, Türk bayraklarının dalgalandığı köy sakinleri televizyonlardan gördükleri kadar türkleri takip ediyorlar.
 Ağustos aylarında yapılan festivallerde evlerin pencerelerine türk bayrakları asılıyor. Festival boyunca türk yemekleri yapılıyor ve erkekler takma bıyık takıyor. Çocuklara türk bayrağından elbiseler dikiliyor, gençler ise sokaklarda yeniçeri kıyafetleriyle dolaşıyor. Bölgede yaşayan halk, türkler tarafından daha çok ziyaret edilmek istiyor ve türkler ile bağlarını daha çok arttırmak istiyor ancak bizim ülkemizde onlardan haberi olan insan sayısı eminim ki çok azdır ama türk kültürünü, dünya'nın her noktasında hissettirmeyi başarabiliyoruz. Dikkat çeken bu köye umarım bir gün gitme fırsatımız olur.
 

Bu yazı 1672 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum