Ramazan ÇINAR

Ramazan ÇINAR


ÜLKENİN CİĞERLERİ YANIYOR! "BU KAFAYLA DAHA ÇOK YANAR!..."

30 Temmuz 2021 - 16:29

Bu yazıyı kaleme alırken başlığı biraz sert seçtik. Amacımız ne iktidara nede muhalefete yüklenmek değil. Bizim haddimize de düşmez.Yalnız her yıl yaşanan bu içler acısı duruma dikkat çekelim dedik.
     Çıkan orman yangınları sadece insanoğlunun değil, orman içinde yaşayan canlılarında kabusu. Ne hikmetse bu duruma bir türlü çözüm bulunamıyor. Genelde insanoğlunun sebep olduğu, nadiren de doğal yollarla çıkan bu yangınlara  çözüm bulmak tüm insanlığın sorunu. Sebep olunan yangınlar neticesinde doğanın canına okunuyor. Acısını da bir sürü börtü-böcek,yabani hayvanlar çekiyor.
      Elbette yangınların çıktığı alanlarda daha sonra yapılan ağaçlandırma çalışmaları, zamana yayılan telafiler söz konusu.Muhakkak ki  yeni ağaçlandırmalarla yerine yeni ormanlar oluşturuluyor.
      Bizim düşüncemiz ve sözümüz bu noktada başlıyor! Biliniyor ki, bizim ormanlarımız nitelikli değil. Ekonomiye de pek bir katkı sağladığı söylenemez. Ne hikmetse niteliksiz bu ormanları "nitelikli" hale getirmek kimsenin aklına gelmez.Orman yangınlarının ana çıkış nedeni(eğer kasıt-kaza yoksa) kuru otların tutuşması ve ağaçlara sıçraması nedeniyle oluyor.
Niye kuru ot?
Çünkü biz ormanları hayvancılığa kapattık.Daha önceleri küçük ve büyükbaş hayvanları yerin durumuna göre buralarda otlatırdık. Bu yüzden hayvancılığın gelişimine engel olduk ve bir türlü bu alanda dikiş tutturamıyoruz. Ürettiğimiz bu hayvanlar bize pahalıya geliyor.Çözümün bir tanesi ormanların hayvancılığa açılması.
      Çözümlerin en önemlisi ise ormanların niteliklerini arttırarak hem doğaya hem de ekonomiye katkı sağlar hale getirmek.
      Bizde yanan ormanların yerine hemen aynı nitelikte ağaçlar dikilir. Düşünülmez ki yetişen bu ağaçlar gelecekte yine orman yangınlarına sebep olacak. Niye dikilen bu ağaçların bir kısmı iklimin yapısına göre nitelikli ağaçlarla(zeytin,kestane,keçiboynuzu,antep fıstığı,badem,ıhlamur gibi) donatılmaz.
      Nitelikli orman yetiştirmek hem ekonomiye hem de doğal yaşamdaki hayvanlara fayda sağlar.
      Aç olan insan çıksın buralardan karnını doyursun. Hayvanlar bu ağaçlardan azıklarını edinsin.
     Hem de hayvancılığa açılan bu ormanlarda ucuz hayvan üretimi olsun. Ve et,süt, yağ gibi ucuz maliyetlerle topluma dönsün.
  Söylenecek o kadar  çok şey var ki kısa keselim…
 Yazımızı yöresel ağızdan bir sözle noktalayalım.
"Leen Iramazan, sen devedin  garii gerisini böyüklerimiz düşünüvesin"
Yangından etkilenen tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimle, Allah'a emanet olun.
 

Bu yazı 1620 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum