Tolga Ülkün

Tolga Ülkün


BİRLİKTELİK ÖRNEĞİ

23 Nisan 2021 - 09:23

            Birlik olmak ne kadar önemli bir olgu, beraber hareket edebilmek başarıyı yakalamamızı kolaylaştıran bir olgu olduğunu bir kez daha görmüş olduk. A Milli Futbol takımımız 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu’nda ikinci maçında da galibiyetle ayrıldı. Öyle bir zafer elde etti ki maç öncesi Türkiye Milli Takımı’nın korkuyor diye bahsedilen futbolcular sahada varlıklarını bile gösteremediler. Birlikte hareket etmenin önemini altını çizerek 83 milyona gösterdiler. O kadar güzel oynadılar ki hani artık maç bitse de kurtulsak veya son dakika golüyle maçı kaybetmesek, puan kaybetmesek diye dua bile etmedik. Aslanlarımız çıktı zevkli seyir ile bize üç puanı 3 golle aldılar. İlk maçlarında ise güçlü rakibimiz Hollanda’ya karşı 4 golle galibiyete ulaştılar. İlk maçımızda bir ara yine korktuk. Acaba yine son dakika golüyle puan kaybı yaşar mıyız diye ama Burak YILMAZ çıktı sahneye ve enfes bir golle bu korkumuzu giderdi. Uğurcan; kelimelerle zor anlatabileceğimiz bir penaltı çıkardı. 2 maçı uzun uzun anlatmaya kalksak herhalde satırlarımız yetersiz kalır. Spor yorumcularının ve yazarlarının bu hafta işleri çok zor. Hangi birini köşelerinde anlatsınlar. 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda ikinci maçından da zaferle ayrılan A Milli Futbol Takımı'mızda, bu galibiyetle birlikte 96 yıl sonra bir ilk de yaşandı. Milliler, 1925 yılından sonra ilk kez galibiyet sayısında mağlubiyet sayımızı yakalamış oldu.
            Türk sporunun ilk teşkilâtı olan Türk İdman Cemiyetleri İttifakının kurulmasının ardından Yusuf Ziya Öniş başkanlığında ilk Türk Futbol Federasyonu 1923 yılında Şehzadebaşı'ndaki Letâfet Apartmanı salonunda yapılan toplantıda 'Futbol Heyet-i Müttehidesi' adıyla kurulmuştur. Ardından FIFA'ya başvurulmuş ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA'nın 26. üyesi olmuştur. FIFA üyeliğinin ardından 1923 yılında Türk millî takımı; Ali Sami YEN'in teknik direktörlüğünde çıktığı ilk resmî maçında aynı sene Romanya ile İstanbul'da Taksim Stadı'nda karşılaştı ve bu iki maçta da 2-2 berabere kaldı. Karşılaşmada 2 gol atan Zeki Rıza Sporel Türk millî takımının ilk golünü atarak tarihe geçti. 1924 Paris Olimpiyatları'nda Çekoslovakya ile oynanan ve 5-2 kaybedilen maç, kayıtlara millî takımın yurt dışındaki ilk maçı olarak geçti ve ilk yurtdışı mağlubiyeti olarak tarihte yeri aldı. Türkiye Milli Takım olduğu kadar Ümit Milli Takımı’nda da başarılı bazı yılları vardır. 1991 Akdeniz Oyunları'nda finale çıkan genç nesil; Türk Futbol Tarihi'nde adını yazdırmayı başardı. 1992 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde son, 1994 FIFA Dünya Kupası elemelerinde ise 5. torbadan kura çekimine katılan millî takım; bu nesille birinci torbaya kadar yükseldi. Akdeniz Oyunları finalinde Türk ümit millî futbol takımı, sonradan 2006 FIFA Dünya Kupası'nı kaldıran İtalya'ya elendi. Milli takımın bu tarihe kadar en büyük başarısı elbette ki 2002 Dünya Kupası Elemelerinde şimdiki teknik direktörümüz Şenol GÜNEŞ önderliğinde Milli Takımımız 3. Sırada tamamladı. Yine bir Dünya Kupası elemesi ve bizim çocukların başında Şenol Hoca.
            Dayanışmanın fazla olduğu yerlerde galibiyetlerin başarıların ne kadar kolay geldiğini görüyoruz. Sosyoloji dayanışmayı 3 farklı grupta irdelemektedir. Durkeim'da dayanışma, Mekanik Dayanışmacı Toplum, Organik Dayanışmacı Toplum olarak belirtilmiştir. Durkeim’da dayanışma; iş bölümlerine ayrılma ve ayrılan iş bölümlerinde gerekli uzmanlaşma gerektiğini vurgulamaktadır. Mekanik Dayanışmada ise oldukça sınırlı bir iş bölümlere mevcuttur. Sanayi öncesi toplumlarda görülmektedir. Organik Dayanışmacı Toplum ise genellikle sanayisi gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Uzmanlaşma ve iş bölümü çok fazladır. Organik dayanışmanın olduğu toplumlarda hukuk da değişir ve onarıcı ve iade edici hukuk gelişir. Bu toplumlarda ortak değerlere karşı işlenen suçlar şiddetle cezalandırılmaz. Kişinin verdiği zararı karşılaması, yani tazmin etmesi istenir. Bu koşullar altında başarıya ulaşmanın başında iş yükünü azaltabilecek iş bölünmesi herkesin kendi bölümünde uzmanlaşması temel koşullardandır.


 

Bu yazı 340 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum